مالکیت اسلحه رسما در کنتیکت محدود شد

Image caption مجلس نمایندگان ایالت مریلند انگشت نگاری هنگام خرید اسلحه را اجباری کرده است.

فرماندار ایالت کنتیکت قانون مهار اسلحه را که از محدودکننده‌ترین قوانین اسلحه در آمریکاست امضا کرد. کنتیکت ایالتی است که بیست کودک به ضرب گلوله یک شخص جان خود را در آن از دست دادند.

روز پنج شنبه، قانون‌گذاران در ایالت کنتیکت قانونی را پس از ساعت‌ها بحث تصویب کردند که شامل ایجاد نخستین بانک اطلاعاتی متخلفان اسلحه در آمریکا می‌شود.

هم‌چنین، مجلس نمایندگان ایالت مریلند قانونی را تصویب کرد که به موجب انگشت‌نگاری خریداران اسلحه اجباری می شود.

ولی در کنگره‌ آمریکا تلاش‌ها برای محدود کردن مالکیت اسلحه هنوز به نتیجه نرسیده است.

دنل مالوی، فرماندار ایالت کنتیکت روز پنج‌شنبه، بی‌درنگ پس از تصویب قانون مهار اسلحه آن را امضا کرد. در مراسم امضا خانواده‌های قربانیان حادثه تیراندازی در مدرسه‌ای در شهر نیو تاون نیز حضور داشتند. برخی از مواد قانون تصویب‌شده فوراْ به اجرا درخواهد آمد.

مجلس ایالت کنتیکت این قانون را با ۱۰۵ رأی موافق در برابر ۴۴ رأی مخالف و پس از بیش از ده ساعت بحث تصویب کرد.

به غیر از بانک اطلاعاتی متخلفان اسلحه، بررسی پیشینه خریداران اسلحه گرم و ممنوعیت خشاب‌هایی که بیش از ده فشنگ جا دارند در قانون گنجانده شده است.

این قانون، هم‌چنین ممنوعیت ایالتی یک‌صد اسلحه را گسترش داده و اسلحه‌هایی مانند آر آی-۱۵ را نیز ممنوع کرده است.

در حادثه ماه دسامبر شهر نیو تاون قاتل با اسحله آر آی-۱۵ تیراندازی کرده بود.

گروه‌های هوادار حق مالکیت اسلحه امعتقدند که این قانون از وقوع کشتار جمعی پیش‌گیری نمی‌کند.

حادثه نیوتاون بحث درباره مهار اسحله گرم را در سراسر کشور دوباره زنده کرد و موجب شد باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا ایمنی در برابر اسلحه را یکی از اولویت‌های کاری خود در دوره دوم ریاست جمهوری‌ تعریف کند.

در همین حال اگر مجلس سنای مریلند مصوبه محدودیت مالکیت اسلحه مجلس نمایندگان این ایالت را تصویب کند سخت گیرانه ترین قانون ایالتی آمریکا متولد خواهد شد.

در صورت تصویب این قانون، مریلند نخستین ایالت آمریکا خواهد بود که از دو دهه پیش تا به امروز مالکیت اسلحه را منوط به صدور پروانه خواهد کرد.

این قانون، ظرفیت خشاب اسلحه را به ده فشنگ کاهش می دهد و محدودیت‌هایی را برای فروش اسلحه به روان‌پریشان ایجاد می کند و در عین حال خرید و فروش بیش از چهل نوع اسلحه را غیرقانونی خواهد کرد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد بیشتر شهروندان آمریکایی طرفدار وضع محدودیت‌های بیشتر بر روی اسلحه هستند، ولی لابی انجمن ملی تفنگ در آمریکا استدلال می‌کند این اسلحه گرم است که به ایمنی بیشتر مردم کمک می‌کند. هم‌چنین، این انجمن تأکید می‌کند حق داشتن اسلحه در قانون اساسی آمریکا گنجانده شده است.

آقای اوباما که روز پنچ‌شنبه در برنامه‌ای تبلیغاتی در کالیفرنیا به سر می‌برد گفت به نتیجه رسیدن درباره قانون مهار اسلحه دشوارتر از اصلاح قانون مهاجرت است.اصلاح قانون مهاجرت یکی دیگر از اولویت‌های رییس جمهوری آمریکاست.

آقای اوباما روز چهارشنبه در ایالت کلورادو بود و شهروندان این ایالت را به خاطر تصویب قانون اقدامات فراگیر در مهار اسلحه ستود.

نیوریوک و کالیفرنیا از ایالت‌هایی هستند که پس از حادثه نیو تاون قوانین مربوط به اسلحه را سخت‌گیرانه‌تر کرده‌اند.

ولی بر پایه «مرکز قانون برای پیش‌گیری از خشونت تسلیحاتی»، در حالی که امسال پنج ایالت قوانین خود را در ارتباط با اسلحه سخت‌گیرانه‌تر کرده‌اند، ده ایالت دیگر هفده قانون تازه‌ تصویب کرده‌اند که استفاده و خرید و فروش اسلحه را اسان‌تر می‌کند.