۵ میلیون دلار آمریکا برای دستگیری جنگ سالار اوگاندایی

Image caption ژوزف کنی و جنگجویانش بیش از دو دهه در اوگاندا و سایر کشورهای منطقه جنگ افروزی کرده اند.

دولت آمریکا اعلام کرده هرکس اطلاعاتی را در اختیار مقامات این کشور بگذارد که به دستگیری ژوزف کنی، جنگ سالار اوگاندایی منجر شود ۵ میلیون دلار جایزه می گیرد.

اعلام این جایزه هم زمان با توقف برنامه ارتش اوگاندا برای جستجو به دنبال ژوزف کنی در جمهوری آفریقای مرکزی صورت گرفته است.

کنی که رهبر ارتش مقاومت لرد نیز هست در فهرست افراد تحت تعقیب دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی قرار دارد.

گفته می شود آقای کنی و جنگجویانش در جمهوری آفریقای مرکزی یا کشورهای همسایه آن پنهان شده اند.

مقامات آمریکا می گویند جایزه دیگری را نیز برای کمک به دستگیری اوکوت اوهیامبو و دومینیک آنگون، دو نفر دیگر از رهبران ارتش مقاومت لرد تعیین کرده اند.

روز چهارشنبه جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در مقاله ای در هافینگتون پست نوشت: "ارتش مقاومت لرد در اوگاندا و سراسر منطقه کودکان را "زجر داده و مرعوب کرده است".

آقای کری گفته است یافتن ژوزف کنی و سایر رهبران ارتش مقاومت لرد آسان نخواهد بود چرا که این گروه به دسته های کوچک شورشی تبدیل شده که در جنگل های انبوه پنهان شده اند و منطقه را با استفاده از ارعاب و تحقیر در سلطه خود گرفته اند."

چند دهه جنگ

پیشتر ارتش اوگاندا جستجوی خود به دنبال کنی را در جمهوری آفریقای مرکزی متوقف کرد و به پایگاه خود در اوگاندا بازگشت.

نیروهای شورشی ده روز پیش قدرت را در جمهوری آفریقای مرکزی به دست گرفتند و فرانسوا بوزیز، رییس جمهوری کشور را از قدرت ساقط کردند.

دولت آقای بوزیز از طرح جستجو به دنبال ژوزف کنی حمایت می کرد.

حضور نیروهای اوگاندا در جمهوری آفریقای مرکزی براساس ماموریتی از اتحادیه آفریقا بوده است.

این نیروها با سربازانی از سایر کشورهای آفریقایی و نیروهای ویژه آمریکا همکاری می کردند.

اتحادیه آفریقا پس از به قدرت رسیدن گروه شورشی سلکا در جمهوری آفریقای مرکزی عضویت این کشور را لغو کرد.

سرهنگ فلیکس کولاژیه سخنگوی ارتش اوگاندا به بی بی سی گفت: "ماه نیروهایمان را دوباره سازماندهی کرده ایم و در یک حرکت دفاعی آنها را به اوگاندا فراخوانده ایم. منتظر دستوری هستیم که در پی مشورت های اتحادیه آفریقا و کشورهای عضو صادر خواهد شد."

ژوزف کنی و حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ جنگجوی او در ارتش مقاومت لرد بیش از دو دهه در اوگاندا و سایر کشورهای منطقه جنگ افروزی کرده اند.

آقای کنی مدعی است که ارتش مقاومت لرد برای سرکار آوردن دولتی بر اساس ده فرمان کتاب مقدس در اوگاندا می جنگد.

با این همه شورشیان وابسته به او در حال حاضر مناطق بزرگی از جمهوری دموکراتیک کنگو، سودان جنوبی و جمهوری آفریقای مرکزی را در وحشت فرو برده اند.

آقای کنی به اتهام قطع عضو، تجاوز قتل غیرنظامیان و اجیر کردن کودکان برای جنگ و بردگی جنسی تحت تعقیب دادگاه جنایی بین المللی است.