پاپ خواستار اقدام قاطع علیه آزار جنسی کودکان شد

Image caption پاپ فرانسیس، رهبر معنوی کلیسای کاتولیک‌ روم

پاپ فرانسیس، رهبر معنوی کاتولیک‌های جهان خواستار اقدام قاطع علیه آزار جنسی کودکان در کلیسا شده است.

پاپ در دیدار با گرهارد مولر، اسقف مسئول مجمع آموزه‌های مذهبی واتیکان بر ضرورت مجازات عاملان آزار کودکان تأکید کرده است. مجمع آموزه‌های مذهبی واتیکان، نهاد رسیدگی کننده به موارد آزار جنسی کودکان در کلیسای کاتولیک است.

این اولین بار است که پاپ فرانسیس بعد از انتخاب شدن به عنوان رهبر معنوی کاتولیک‌های جهان، به طور علنی درباره آزار جنسی در کلیسا صحبت می‌کند.

او ماه گذشته، جانشین پاپ بندیکت شانزدهم شد. پاپ بندیکت شانزدهم، اولین پاپ در واتیکان است که در طول ۶۰۰ سال گذشته، استعفا کرده است.

پاپ بندیکت شانزدهم بعد از انتخابش قول داده بود که کلیسا را از "پلیدی" آزار جنسی کودکان توسط روحانیون نجات دهد؛ اما منتقدان او را متهم کردند که با لاپوشانی موارد گزارش شده، نتوانسته مانع آزار کودکان توسط کلیسا شود.

قربانیان آزار جنسی، از پاپ جدید خواسته‌اند در قبال این موضوع واکنش جدی نشان دهد.

امروز، جمعه ۱۶ فروردین (۵ آوریل) پاپ فرانسیس گفت برای حفظ اعتبار کلیسا لازم است با بحرانی مبارزه شود که کلیسا را از آمریکا، ایرلند و اروپا تا استرالیا غرق در رسوایی کرده است.

در اطلاعیه واتیکان آمده است که پاپ فرانسیس از اسقف مولر خواسته در قبال موارد کودک آزاری اقدام جدی کند، به کسانی که در گذشته آسیب دیده‌اند، کمک کند و علیه کسانی که گناهگار هستند، اقدام‌های لازم را انجام دهد.

سوء استفاده جنسی از کودکان توسط کشیشان طی دهه‌های گذشته، یکی از بحث برانگیز‌ترین مسائلی بود که کلیسای کاتولیک در دوران مسئولیت پاپ بندیکت شانزدهم با آن روبه‌رو شد.

مطالب مرتبط