بودجه سازمان ملل برای آوارگان سوری رو به اتمام است

Image caption حدود ۱۲۰۰۰۰۰ نفر از مردم سوریه از آغاز اعتراضات از این کشور گریخته اند

سازمان یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد اعلام کرده به زودی دیگر قادر به کمک به "آوارگان سوریه" در اردن و سایر کشورها نخواهد بود چون بودجه اش در حال اتمام است.

ماریسی مرسادو سخنگوی یونیسف گفته است "نیاز ما به شکل واضحی رو به افزایش است و ما آه در بساط نداریم."

حدود ۱۲۰۰۰۰۰ نفر از مردم سوریه از آغاز اعتراضات از این کشور گریخته اند.

در این میان ۳۸۵۵۰۰ نفر به اردن رفته اند و آنگونه که خانم مرسادو می گوید انتظار می رود تا پایان سال این آمار سه برابر شود. براین اساس تعداد آوارگان به یک پنجم جمعیت اردن خواهد رسید.

روز جمعه سخنگوی یونیسف در کنفرانسی خبری در ژنو به خبرنگاران گفت از آغاز سال جاری میلادی روزانه بیش از ۲۰۰۰ آواره از مرز عبور وارد اردن شده اند.

وی افزود: "انتظار داریم این آمار تا تابستان دوبرابر و تا پایان سال سه برابر شود."

به گفته او بسیاری از این آوارگان کودک هستند.

غیرقابل مدیریت

یونیسف در حال حاضر در زمینه آب، فاضلاب، واکسن، تحصیلات، و سایر خدمات ضروری در اردوگاه زعتری اردن به نزدیک ۱۵۰۰۰۰ آواره کمک می کند.

تا کنون این سازمان ۱۲ میلیون دلار کمک مالی دریافت کرده که معادل تنها ۱۹ درصد از میزان مورد نیاز امسال آن بوده است.

خانم مرسادو گفت بر این اساس یونیسف به زودی مجبور خواهد شد "کمک های حیاتی" خود را کاهش دهد به این معنی که از خرداد ماه تامین روزانه ۳.۵ میلیون لیتر آب به اردوگاه زعتری متوقف خواهد شد.

به گفته وی کمبود بودجه درعین حال به معنی ناتوانی یونیسف در تامین مایحتاج دو اردوگاه دیگر خواهد بود که قرار است ظرف هفته های آینده افتتاح شوند.

مقامات سازمان ملل می گویند نبود بودجه تنها شامل اردن نمی شود و سایر کشورهایی را که تعداد زیادی از آوارگان سوریه را پذیرفته اند شامل خواهد شد. از جمله این کشورها می توان به لبنان، ترکیه و عراق اشاره کرد.

رییس آژانس آوراگان سازمان ملل متحد با تایید هشدار خانم مرسادو گفته درگیری ها در سوریه در آستانه غرق کردن سازمان ملل متحد است.

آقای فیلیپو گراندیتولد روز پنجشنبه به روزنامه نیویورک تایمز گفت: "این از آن بحران هاست که بالاخره در یک نقطه از توان آژانس های امداد فراتر می رود. غیرقابل مدیریت و خطرناک است."

بنا به تخمین سازمان ملل متحد دست کم ۷۰ هزار نفر از آغاز اعتراضات به حکومت بشار اسد در سال ۲۰۱۱ تا کنون کشته شده اند.