ادامه فعالیت سفارتخانه ها در پیونگ یانگ علی رغم 'عدم تضمین امنیتی'

پیونگ یانگ
Image caption پیونگ یانگ گفت در صورت بروز جنگ نمی تواند امنیت سفارتخانه را تضمین کند

سفارتخانه های کشورهای خارجی در پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی اخطارهای دولت کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را در مورد اینکه امنیت آنها قابل تضمین نیست کم اهمیت جلوه داده اند.

کره شمالی روز جمعه اخطار داد که قادر به تضمین امنیت کارکنان سفارتخانه ها در صورت بروز جنگ نیست.

وزارت خارجه بریتانیا که در پیونگ یانگ سفارتخانه دارد این اخطار را ادامه "شعارهای" کره شمالی دانست.

مقام های آمریکا و کره جنوبی در روزهای اخیر نگرانی ها در مورد بروز جنگ در شبه جزیره کره را کمرنگ جلوه داده اند.

هیچ کدام از سفارتخانه خارجی طرحی را برای تخلیه اعلام نکرده است و سفارتخانه های بریتانیا و روسیه گفته اند که برنامه ای فوری برای توقف فعالیت ندارند.

بریتانیا از سال ۲۰۰۱ در کره شمالی حضور دیپلماتیک داشته است. مایکل گیفورد سفیر کنونی بریتانیاست.

کره شمالی از برخی از کارکنان دیپلماتیک مستقر در آن کشور از جمله سفارتخانه های بریتانیا و روسیه خواسته بود تا خارج کردن کارکنانشان را در نظر بگیرند.

از جمله به بریتانیا اطلاع داده شد که از چهارشنبه آینده امنیت سفارتخانه اش قابل تضمین نخواهد بود.

قدرت نمایی نظامی

پیشتر کره جنوبی اعلام کرد که همسایه شمالی‌اش دو موشک میان‌برد را آماده پرتاب کرده است.

آژانس خبری یونهاپ کره جنوبی به نقل از یکی از مقامات ارشد نظامی کره جنوبی اعلام کرد این موشک‌ها با قطار به محل پرتاب در سواحل شرقی منتقل شده است.

همزمان کره جنوبی دو ناوجنگی ایجس حامل سیستم دفاع موشکی را به سواحل شرقی و غربی اعزام کرده است.

با بالا گرفتن تنش‌ها در مناطق مرزی دو کشور، کره جنوبی گفت در صورتی که شرایط کاری برای کارگرانی که در منطقه صنعتی کایسونگ کار می‌کنند، خطرناک شود، مانع از کار کردن آنها در این منطقه صنعتی خواهد شد.

منطقه کایسونگ که در خاک کره شمالی قرار دارد، محل درآمدزایی خوبی برای این کشور است. ده ها کارخانه و صدها شهروند کره جنوبی در آن فعالیت دارند.

این منطقه که کارگران کره شمالی و جنوبی مشترکا در آن به کار مشغول هستند، آخرین ارتباط بین دو همسایه محسوب می‌شود و عموما معیار خوبی برای سنجش رابطه میان دو کره بوده است.

کره شمالی اخیرا تهدید کرده که پایگاه‌های نظامی آمریکا از جمله جزیره گوام در اقیانوس آرام را مورد هدف قرار خواهد داد.

وزارت دفاع آمریکا در واکنش به این تهدید از استقرار سپر دفاع موشکی آن کشور در جزیره گوام خبر داده و گفته است کشتی های جنگی آمریکایی هم در آب های منطقه مستقر شده‌اند.

علیرغم این تهدیدات کارشناسان معتقدند پرقدرت ترین موشک کره شمالی که دسامبر سال گذشته آزمایش شد، بردی ۶۰۰۰ کیلومتری دارد و نمی تواند فراتر از آلاسکا را هدف قرار دهد.

کیم کوان جین، وزیر خارجه کره جنوبی امکان هدف قرار گرفتن آمریکا را بسیار کم دانسته و گفته هدف کره شمالی از انتقال موشک مشخص نیست و نمی توان گفت که آن کشور می خواهد ایالات متحده آمریکا را هدف قرار دهد.

مطالب مرتبط