رییس جمهوری ایتالیا سرهنگ مجرم آمریکایی را عفو کرد

Image caption جورجیو ناپولیتانو، رییس جمهوری ایتالیا

جورجیو ناپولیتانو، رییس جمهوری ایتالیا یک سرهنگ نیروی هوایی آمریکا را که غیابی در پرونده ربودن و حبس غیرقانونی یک مصری مجرم شناخته شده بود مورد عفو قرار داده است.

ژوزف رومانو یکی از ۲۳ آمریکایی است که در دادگاه ایتالیا در رابطه با عملیات ربودن ابو عمر، امام مصری یک مسجد در سال ۲۰۰۳ محاکمه شدند.

ابو عمر گفته است بعد از ربودنش مخفیانه به مصر بازگردانده شده و مورد شکنجه قرار گرفته است.

دفتر رییس جمهوری ایتالیا به "تغییر در سیاست گذاری امنیتی آمریکا" در دوران آقای اوباما اشاره کرده و گفته است: "آقای اوباما بلافاصله پس از انتخابش به رویکردی امنیتی که از نظر ایتالیا و اتحادیه اروپا با اصول بنیادی قانون مداری منافات داشت پایان داد."

براساس همین گزارش آقای ناپولیتانو "امیدوار است با این کار برای یک پرونده بی سابقه در آمریکا راه حلی ارائه کرده باشد" چرا که تا پیش از این یک افسر ارتش آمریکا در ناتو به خاطر ارتکاب جرم در خاک ایتالیا محکوم نشده بود.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری ایتالیا آمده تصمیم برای عفو سرهنگ رومانو بر اساس اصولی گرفته شده که ایتالیا امیدوار است برای رسیدگی به پرونده دو افسر ایتالیایی در هند که متهم به قتل هستند به کار رود.

پایگاه ناتو

Image caption ابو عمر گفته است بعد از ربودنش مخفیانه به مصر بازگردانده شده و مورد شکنجه قرار گرفته است.

ابو عمر یکی از چندین نفری است که از سوی سی آی ای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به عنوان مظنون تروریستی ربوده شد و به کشوری منتقل شد که شکنجه در آن معمول است.

این شیوه بعد از حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ به طور فزاینده ای استفاده شد.

دادگاه های ایتالیا ۲۲ نفر از کارکنان سی آی ای را در پرونده ابو عمر محکوم کردند. تمام این افراد در آمریکا زندگی می کنند و بعید است که رای صادره علیه آنها عملی شود.

سرهنگ رومانو تنها مجرم این پرونده است که عضو سی آی ای نبوده است.

آقای رومانو در زمان ربودن و بازداشت ابوعمر مسئول پایگاه هوایی آویانو در شمال ایتالیا بوده است.

ابوعمر بعد از ربوده شدن از آلمان به این پایگاه هوایی و سپس به مصر منتقل شد.

در این محاکمات که سال ۲۰۰۷ شروع شد برای اولین بار چند آمریکایی به دلیل دست داشتن در ربودن و انتقال غیرقانونی برای شکنجه مجرم شناخته شدند.

ماه گذشته دادگاهی در میلان نیکولو پولاری رییس سابق اطلاعات و امنیت ایتالیا را در رابطه با پرونده ابوعمر به ده سال زندان محکوم کرد.

معاون سابق آقای پولاری نیز در همین پرونده به ۹ سال زندان محکوم شد.

انتظار می رود هر دو نفر تقاضای فرجام کنند.