کره شمالی، مشکلی آزاردهنده برای آمریکا

درهفته های اخیر تنش درشبه جزیره کره مرتبا افزایش یافته است
Image caption درهفته های اخیر تنش درشبه جزیره کره مرتبا افزایش یافته است

سال هاست که کره شمالی به صورت مشکل آزاردهنده ای برای آمریکا درآمده است و باراک اوباما رئیس جمهوری کنونی آمریکا نیز در رفع این مشکل و مذاکره با کره شمالی یا محدود کردن برنامه هسته‌ای این کشور موفقیتی نداشته است.

در سال جاری میلادی به چند دلیل تهدید های کره شمالی شدت بیشتری داشته است.

کیم جونگ-اون رهبر جدید کره شمالی هنوز باید موقعیتش را در داخل کشورش تحکیم بخشیده و قدرت خود را منسجم کند.

کره جنوبی نیز به تازگی رئیس جمهوری جدیدی انتخاب کرده است. پارک گئون-های، اولین رئیس جمهوری زن کره جنوبی است و تردیدی نیست که رهبر کره شمالی می خواهد قدرت او را نیز محک بزند.

واکنش آمریکا در برابر تحولات اخیر در کره شمالی تقریبا مانند موارد مشابه گذشته است ومقامات این کشور با الفاظ متفاوت، موضع واشنگتن در برابر اقدامات کره شمالی را تکرار کرده وخاطرنشان می کنند که این اقدامات کمکی به این کشور نکرده و بر انزوایش خواهد افزود. به این ترتیب می توان نتیجه گیری کرد که چشم انداز راه حل های جدیدی دیده نمی شود.

دلایل منطقی متفاوت

در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون، دولت آمریکا به منظور کاهش نگرانی های پیونگ یانگ و رفع تنش، چندین بار مانورهای نظامی مشترک با کره جنوبی را لغو کرد.

ولی در این اواخر، دولت آمریکا در برابر تشدید لفاظی های کره شمالی، با نمایش قدرت واکنش نشان داده است.

پس از طوفان بیست نوبت تهدید در طول تنها چند هفته، دولت اوباما بمب افکن های رادارگریز خود را برفراز شبه جزیره کره به پرواز درآورد.

این کار همچنین برای کاهش فشار بر کره جنوبی و جلوگیری از اقدام یک جانبه این کشور برای نشان دادن ضرب شست به همسایه شمالی اش بود.

ولی هر تلاشی از جانب آمریکا و جامعه بین المللی برای جوابگو بودن پیونگ یانگ، از جمله اعمال تحریم ها، موجب افزایش رفتارهای نامعقول کره شمالی می شود.

Image caption مانورهای نظامی کره جنوبی موجب خشم کره شمالی شده است

البته دولت آمریکا همواره به اقدامات پیونگ یانگ برای جلب توجه وقعی ننهاده و با عزم راسخ به مانورهای نظامی ادامه داده است. ولی از آنجا که کره شمالی با دید متفاوتی به ماجرا نگاه می کند، این مانورها موجب خشم بیشتر این کشور می شود.

مقامات کره شمالی به مانورهای نظامی دفاعی همسایه جنوبی خود با آمریکا، به عنوان تمرینات نظامی بالقوه تهاجمی نگاه می کنند. تحلیلگران می گویند مقامات کره شمالی معتقدند که تسلیحات هسته ای آنان تنها چیزی است که کشورشان را از حمله آمریکا مصون نگاه می دارد.

ماموریت های پنهانی

باراک اوباما در آغاز اولین دوره ریاست جمهوری خود گفت اگر دشمنان آمریکا تمایل داشته باشند مشت گره خورده خود را بازکنند، آمریکا حاضر است دست خود رابه سوی آنان دراز کند.

ولی تلاش ها برای از سرگرفتن گفتگوهای شش جانبه که در سال ۲۰۰۹، متوقف شد تا کنون به نتیجه نرسیده است.

از سوی دیگر با توجه به رفتار پیونگ یانگ، برای باراک اوباما مشکل است که شجاعت نشان داده و به طور علنی با مقامات کره شمالی مذاکره کند زیرا این خطر وجود دارد که منتقدینش او را برای این که تهدیدها را پذیرفته و به حکومت کیم جونگ-اون مشروعیت داده ملامت کنند.

مقامات دولت آمریکا در سال ۲۰۱۲ به طور مخفیانه به کره شمالی رفتند تا رهبر جدید این کشور را ترغیب کنند که سیاست خارجی خود را معتدل تر کند.

یکی از این سفرها درآوریل سال ۲۰۱۲ بود. ریاست هیئت آمریکایی در این سفر با جوزف دو ترانی، بود که کارشناس امور کره شمالی است و در آنموقع رئیس مرکز ملی مبارزه با تکثیر هسته ای آمریکا بود.

Image caption تلاش های باراک اوباما برای از سرگیری گفتگوهای شش جانبه تا کنون بی نتیجه مانده است

او که اکنون رئیس ائتلاف اطلاعات و امنیت ملی است که یک گروه صنعتی است، این موضوع را که ماموریت رفتن به پیونگ یانگ را داشته در گفتگو با بی بی سی تایید نکرد ولی در باره لزوم دیپلماسی صحبت کرد و به طور ضمنی گفت که کره شمالی دست رد به سینه سیاست کنونی آمریکا زده است. آقای دو ترانی، اضافه کرد که آمریکا خیلی خوب با وضعیت برخورد می کند و این به عهده کره شمالی است که موانع را از سر راه بردارد.

سیاست آمریکا در قبال کره شمالی، ناشی از حمایت آمریکا از ژاپن و کره جنوبی و تلاش برای نشان دادن این است که آمریکا همچنان خود را متعهد به پشتیبانی از متحدینش در برابر کره شمالی می داند.

دیپلماسی با کره شمالی عمدتا از طریق مذاکرات ۶ جانبه صورت می گیرد که ژاپن، چین، کره جنوبی و روسیه نیز در آن شرکت دارند.

همواره در پایان هر دور مذاکره، از خلع سلاح هسته ای به عنوان هدف نهایی نام برده می شود. ولی نگرانی های کره شمالی، اعم از این که موجه باشد یا نه، غالبا موجب کاهش اهمیت اصل مذاکرات می شود.

در طول چهار سال گذشته، سیاست آمریکا در قبال کره شمالی را لی میونگ باک، رئیس جمهور سابق کره جنوبی دیکته می کرد که موضع انعطاف ناپذیری در برابر کره شمالی داشت.

ولی کریستوفر نلسون، یک کارشناس قاره آسیا خاطرنشان می سازد در حالی که رهبر جدید کره جنوبی به لفاظی های همسایه شمالی خود پاسخ محکمی داده، همچنین نشان داده در صورتی که کره شمالی مایل به از سرگیری مذاکره با این کشور باشد، ذکر خلع سلاح هسته ای به عنوان هدف نهایی، الزامی نیست.

آقای نلسون گفته بود از اظهارات هیئت نمایندگی کره شمالی در سازمان ملل متحد چنین برمی آمد که پیونگ یانگ، اکنون آماده گفتگوست.

اگر چه این موضوع هنوز کاملا روشن نشده، بعید به نظر می رسد که آمریکا در حال حاضر به طور علنی مایل به انعطاف پذیرتر کردن سیاست خود در قبال کره شمالی باشد.

در شرایط کنونی، فرصت های زیادی برای بررسی راه های دیپلماتیک درارتباط با مشکل کره شمالی وجود دارد.

وزیر خارجه کره جنوبی به واشنگتن سفر کرده و جان کری، در اولین سفر خود به منطقه خاور دور به عنوان وزیر خارجه آمریکا، از کره جنوبی، چین و ژاپن بازدید کرده و بر تعهد دولت آمریکا از حمایت از متحدینش تاکید کرده است.

همچنین قرار است خانم پارک، رئیس جمهوری جدید کره جنوبی درماه مه با باراک اوباما در واشنگتن ملاقات و گفتگو کند.

مطالب مرتبط