جان کری برای گفتگو در باره اسرائیل و سوریه به ترکیه رفت

Image caption جان کری پس از دیدار از ترکیه به اسرائیل، کرانه باختری، بریتانیا، کره جنوبی، چین و ژاپن خواهد رفت

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا برای مذاکره در خصوص رابطه ترکیه و اسرائیل، و همچنین شورشهای داخلی سوریه به ترکیه سفر کرده است.

مقامات آمریکایی گفته اند که آقای کری دو کشور ترکیه و اسرائیل را ترغیب خواهد کرد که به "عادی سازی کامل" روابط خود بپردازند.

او در ملاقات با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر، و احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، از آن کشور خواهد خواست که مرزهای خود را بر پناهجویان سوری همچنان باز نگهدارد.

بیش از یک میلیون شهروند سوری پس از آغاز شورشها در بهار ۲۰۱۱ در آن کشور، سوریه را ترک کرده اند و بیش از ۲۵۰ هزار نفر از آنها اکنون در ترکیه به سر می برند.

ترکیه و آمریکا هر دو از شورشیان سوریه حمایت می کنند و ترکیه از غرب خواسته است که کمکهای نظامی بیشتری در اختیار شورشیان قرار دهد.

سفر جان کری به ترکیه اولین مرحله از سفر دوره ای ده روزه او به اروپا و آسیا است.

این سفر حدود دو هفته پس از تلاش باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، برای عادی سازی روابط میان اسرائیل و ترکیه صورت می گیرد.

آقای اوباما در سفری به اسرائیل آن کشور را متقاعد کرد که برای کشتن نه شهروند ترک در یک کشتی حامل کمکهای انسان دوستانه به غزه در سال ۲۰۱۰ عذرخواهی کند.

مطابق طرح باراک اوباما، اسرائیل به خانواده های نه نفر کشته شده غرامت پرداخت خواهد کرد و دو کشور روابط خود را باری دیگر در سطح سفیر افزایش خواهند داد.

جان کری پس از دیدار از ترکیه به اسرائیل، کرانه باختری، بریتانیا، کره جنوبی، چین و ژاپن خواهد رفت.

مطالب مرتبط