جان کری خواستار عادی سازی روابط ترکیه و اسرائیل شد

Image caption ترکیه و اسرائیل از جمله مهم ترین متحدان آمریکا در منطقه بشمار می روند

جان کری، وزیر خارجه آمریکا که به ترکیه سفر کرده خواستار عادی سازی روابط ترکیه و اسرائیل شده است.

آقای کری این سخنان را در حالی بیان کرد که باراک اوباما دو هفته پیش توانست نخست وزیر اسرائیل را به عذرخواهی از ترکیه متقاعد کند و آقای اردوغان نیز این عذرخواهی را پذیرفت.

ترکیه و اسرائیل از جمله مهم ترین متحدان آمریکا در منطقه به شمار می روند.

آقای کری در سخنان امروز خود گفت: "ما خواستار عادی سازی روابط بین دو کشور( ترکیه و اسرائیل) هستیم که نقشی مهم در برقراری ثبات در خاورمیانه و روند صلح دارند."

روابط بین ترکیه و اسرائیل در پی حمله نیروهای اسرائیلی به کشتی های حامل کمک های انساندوستانه ترکیه به غزه در سال ۲۰۱۰ میلادی تیره شد.

آقای کری در جریان این سفر از تلاش های ترکیه مبنی بر اعمال فشار بر دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و ارائه کمک های بشر دوستانه به پناهجویان سوری تقدیر کرد.

گفته شده وزیر خارجه آمریکا در تلاش است تا ترکیه را به ادامه پذیرش پناهجویان سوری در خاک این کشورتشویق کند.

به گفته سازمان ملل، از بیش از یک میلیون پناهجوی سوری که به کشورهای همسایه گریخته اند، تقریبا ۲۵۰ هزار نفر از آنها در ترکیه به سر می بردند.

به گفته ژیار گل، خبرنگار بی بی سی فارسی در ترکیه، یکی دیگر از اهداف سفر آقای کری، عادی سازی رابطه ترکیه با عراق است.

این دو کشور در حال حاضر از روابط خوبی برخوردار نیستند، و در گذشته نوری مالکی، نخست وزیر عراق و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه یکدیگر را دیکتاتور خطاب کرده بودند.

جان کری همچنین تلاش می کند ترکیه را در مذاکرات صلح بین اسراییل و فلسطینیان همراه کند و از رابطه خوب آقای اردوغان با رهبران حماس برای پیشبرد صلح استفاده کند.

احتمالا آقای اردوغان ماه آینده از نوار غزه دیدار خواهد کرد و این احتمالا بخشی از توافقات ترکیه و اسرائیل هنگام عذرخواهی آقای نتانیاهو بوده است.

مطالب مرتبط