صربستان طرح عادی سازی روابط با کوزوو را رد کرد

معترضان به طرح عادی سازی روابط در بلگراد
Image caption معترضان در برابر ساختمان دولت در بلگراد خواستار رد این طرح شده بودند

صربستان طرحی با میانجیگیری اتحادیه اروپا برای عادی کردن روابط با استان جدایی طلب کوزوو را رد کرده است.

کوزوو در سال ۲۰۰۸ به طور یکجانبه اعلام استقلال کرد. درحالی که بسیاری از کشورها آن را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می شناسند اما صربستان از این کار خودداری کرده است.

اتحادیه اروپا تا روز سه شنبه به صربستان وقت داده است از آنچه عملا کنترل بخش شمالی کوزوو است دست بکشد تا در ازای آن گفتگو درباره عضویت صربستان در این اتحادیه شروع شود.

صربستان پیش از پیوستن به اتحادیه اروپا باید روابط با همسایگانش را عادی کند.

بسیاری از اقلیت های صرب کوزوو حاکمیت دولت کوزوو در پریستینا را رد می کنند.

"تاسف"

ایویکا داچیا نخست وزیر صربستان به گزارشگران گفت: "دولت صربستان نمی تواند اصولی را که شفاها با تیم مذاکره کننده آن در بروکسل مطرح شد بپذیرد، زیرا اینها امنیت کامل و حفاظت از حقوق انسانی صرب ها در کوزوو را تضمین نمی کند."

هفته گذشته هشتمین دور مذاکرات میان صربستان و کوزوو با میانجیگری اتحادیه اروپا بدون توافق بر سر عادی سازی روابط پایان یافت.

کاترین اشتون بلندپایه ترین دیپلمات اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت که او از رد این طرح توسط صربستان متاسف است.

او گفت: "فکر می کنم که همه عناصر لازم برای دست یافتن به یک موافقتنامه در مورد شمال کوزوو موجود است. من از تصمیم دولت صربستان برای رد این پیشنهادها متاسفم و از آنها می خواهم برای رسیدن به توافق یک بار دیگر تلاش کنند، چرا که به نفع مردمشان است."

الکساندر ووچیچ معاون نخست وزیر صربستان خواستار گفتگوهای بیشتر با رهبران آلبانیایی تبارهای کوزوو شد واین درحالی است که خانم اشتون پس از گفتگوهای ناکام هفته پیش گفته بود که میانجیگری اتحادیه اروپا پایان یافته است.

آقای ووچیچ گفت: "اگر پاسخ [اتحادیه اروپا] منفی باشد، خبر بدی برای صربستان، کوزوو و اتحادیه اروپا خواهد بود. اگر این اتفاق بیافتد، باید به فکر گام بعدی بیافتیم."

"ما نمی خواهیم صربستان از جهان منزوی باشد، اما باید از منافع خود حفاظت کنیم. خیلی مهم است که ما به توافق برسیم."

تنش ها میان اکثریت آلبانیایی تبار کوزوو و اعضای قوم صرب در سال های اخیر، به خصوص در طول مرزهای شمالی با صربستان، به خشونت هایی انجامیده است.

مطالب مرتبط