دادگاه عالی پاکستان به اتهام 'خیانت' پرویز مشرف رسیدگی می‌کند

دادگاه عالی پاکستان دستور داده تا ژنرال پرویز مشرف، رئیس جمهور سابق به اتهام خیانت به کشور در دادگاه حضور یابد.

دادگاه عالی همچنین از آقای مشرف خواسته تا از کشور خارج نشود و به مقامات دستور داده تا نام او را درفهرست ممنوع الخروج ها قراردهند.

قرار است دادگاه آقای مشرف روز سه شنبه ( ۹ آوریل) تشکیل شود.

اتهامات وارده به آقای مشرف به قضایای سال ۲۰۰۷ میلادی مربوط می شود که در کشور وضعیت فوق العاده اعلام کرد و همچنین تعدادی از قضات را برکنار و دستگیر کرد.

آقای مشرف در حالی به دادگاه احضار شده که روز گذشته اخباری مبنی بر تایید کاندیداتوری او از شهر چیترال در شمال پاکستان منتشر شد.

او که از سال ۱۹۹۹ و به دنبال کودتایی زمام امور را در پاکستان بدست گرفت در سال ۲۰۰۸ مجبور به کناره گیری از قدرت شد.

بازگشت پس از ۴ سال

آقای مشرف سپس در تبعیدی خود خواسته مدتی در دوبی و لندن زندگی کرد تا این که دو هفته پیش، پس از گذشت ۴ سال به کشور بازگشت.

ژنرال مشرف گفته که پس از مشورت با وکلایش در این مورد که آیا شخصا در دادگاه حاضر می شود و یا از طریق وکلایش به اتهامات پاسخ می دهد، تصمیم گیری می کند.

او همچنین گفته است که اقداماتش در سال ۲۰۰۷ میلادی از ضروریات وقت کشور بوده و وی آن را در راستای تحکیم دموکراسی انجام داده است.

به گفته محمد وزیری خبرنگار بی بی سی فارسی در اسلام آباد اگر او در این اتهامات مجرم شناخته شود با حکم اعدام و یا حبس ابد روبروست.

خبرنگار ما می گوید به هر صورت رای این دادگاه و دادگاه های دیگر علیه او در چند پرونده دیگر از جمله کودتای سال ۱۹۹۹ ، پرونده کشته شدن بی نظیر بوتو نخست وزیر سابق پاکستان، کشته شدن اکبر خان بوگتی از رهبران بلوچ و همچنین عملیات در مسجد سرخ در اسلام آباد می تواند بر امیدهای آقای مشرف برای شرکت در انتخابات تاثیر مستقیم بگذارد.

نامزدی او در چند حوزه انتخاباتی رد شده اگر چه او می تواند درخواست تجدید نظر بدهد.

هر چند با نامزدی او در حوزه انتخاباتی چیترال موافقت شده، اما این موافقت بدلیل آن است که هنوز به گفته مقامات چیترال هیچ رایی علیه آقای مشرف صادر نشده است.

انتخابات سراسری پاکستان قرار است در ۱۱ مه سال جاری برگزار شود.

این اولین بار در تاریخ پاکستان است که یک دولت غیر نظامی که از طریق انتخابات بر سر کار آمده است دوره پنج ساله قانونی خود را طی می کند.

مطالب مرتبط