انفجار پایتخت سوریه را لرزاند

انفجار انتحاری در قلب دمشق

تلویزیون دولتی سوریه می‌گوید "در انفجار انتحاری یک خودرو در قلب پایتخت دست‌کم ۱۵ نفر کشته و ۴۷ نفر زخمی شدند."

وائل الحلقی، نخست‌وزیر سوریه این بمبگذاری را محکوم کرده است. او گفته است این بمبگذاری واکنشی به "موفقیت‌های ارتش" در درگیری‌های داخلی سوریه بوده است.

به گفته وائل الحلقی، با وجود این حمله، ارتش سوریه در نهایت پیروز خواهد شد.

بر اساس گزارش‌ها این بمب نزدیک یک ساختمان اقتصادی دولتی و یک مدرسه در دمشق منفجر شده است.

بعد از انفجار صدای شلیک رگبار گلوله شنیده شد و ستون‌های دود اطراف محل انفجار را فرا گرفت.

تلویزیون دولتی سوریه تصویر خرابی‌های گسترده و خودروهای سوخته را در اطراف محل انفجار نشان داده است.

مهرداد فرهمند خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در لبنان می‌گوید به نظر می‌رسد انگیزه بمبگذاری بیشتر ناامن نشان دادن فضای داخل شهر دمشق است.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، در حال حاضر درگیری میان مخالفان مسلح دولت و ارتش در اطراف شهر دمشق جریان دارد، اما نقاط مرکزی شهر همچنان در کنترل دولت است.

بمبگذاری قبلی که با خودرو انجام شد، ۲۱ فوریه (سوم اسفند ۱۳۹۱) در یک ایست بازرسی نزدیک مرکز فرماندهی حزب حاکم بعث صورت گرفت. در این انفجار، به گفته رسانه‌های دولتی سوریه، ۵۳ نفر جان خود را از دست دادند.

دست‌کم ۷۰ هزار نفر از زمان شروع اعتراض‌ها -حدود دو سال پیش- علیه حکومت بشار اسد کشته شده‌اند.

مخالفان مسلح دولت می‌گویند که ارتش با "به کارگیری سلاح‌های شیمیایی" سعی دارد از نفوذ مخالفان به پایتخت سوریه جلوگیری کند.

هم‌زمان با این انفجار در دمشق، بان کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد امروز اعلام کرده است که بازرسان سازمان ملل در قبرس منتظر دریافت اجازه ورود به سوریه هستند تا تحقیق کنند آیا در سوریه از سلاح‌های شیمیایی استفاده شده است یا نه.

آقای بان می‌گوید باید هرچه زودتر و بدون قید و شرط تحقیق درباره گزارش‌های منتشر شده درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی آغاز شود.

مطالب مرتبط