کره شمالی 'برای یک آزمایش هسته‌ای دیگر آماده می‌شود'

Image caption تصویر ماهواره ای از نیروگاه پونگ یه ری که سومین آزمایش هسته ای در آن انجام شد

وزیر اتحاد کره جنوبی به نمایندگان مجلس این کشور گفته نشانه هایی از افزایش فعالیت در نیروگاه اصلی کره شمالی دیده می‌شود و احتمالا این کشور آماده انجام چهارمین آزمایش هسته ای خود می‌شود.

ریو کیل جا در این باره توضیح بیشتری نداد اما کیم مین سوک سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی گفته کره شمالی قادر است همزمان با آزمایش هسته ای موشک بالستیک هم شلیک کند.

در همین حال که روزنامه جونگ آنگ ایلبو هم به نقل از یکی از مقامات کره جنوبی که نامش را ذکر نکرده از فعالیتهایی مشابه سومین آزمایش هسته ای کره شمالی خبر داده است که ۲۴ بهمن سال گذشته انجام گرفت.

این موضوع در حالی مطرح می‌شود که تنش کره شمالی و آمریکا و کره جنوبی در هفته های اخیر شدت گرفته است و گزارش شده کره شمالی دو موشک میان‌برد را در سواحل شرقی این کشور مستقر کرده است.

روز جمعه هم، کره شمالی هشدار داد که نمی تواند امنیت کارکنان سفارتخانه ها را تضمین کند.

به نوشته روزنامه جونگ آنگ ایلبو، سازمان اطلاعات کره جنوبی نشانه هایی از" افزایش فعالیت فعالیت های کاری و تردد خودروها" را در محل آزمایشهای هسته ای کره شمالی در شمال شرقی این کشور رصد کرده است.

"ما با دقت اوضاع را زیر نظر داریم و شرایط به اوضاع پیش از سومین آزمایش هسته ای شباهت بسیاری دارد.

"ما در حال بررسی این موضوع هستیم که بفهمیم آیا واقعا یک آزمایش هسته ای دیگر در راه است یا این نقشه ای است برای افزایش فشارها بر ما و آمریکا".

سازمان ملل بعد از سومین آزمایش هسته ای کره شمالی تحریمهای سنگینی را علیه این کشور اعمال کرد. پیونگ یانگ با شعارهایی خشمگینانه به این تحریمها پاسخ داد و تهدید کرد نیروگاه قدیمی اش اش را بازگشایی می کند و حتی از سلاح اتمی استفاده خواهد کرد.

جان سادورث خبرنگار بی بی سی در سئول می‌گوید برخی کارشناسان معتقدند جنگ لفظی کره شمالی بیشتر به این هدف است که اعتبار رهبر جوان و کم تجربه کشور، کیم جانگ اون در نزد مردم بالا ببرد.

به گفته خبرنگار بی بی سی روز یکشنبه رادیو دولتی کره شمالی برنامه هایی درباره آمادگی برای جنگ پخش کرده است.

در همین حال وزیر دفاع ژاپن گفت به نیروهای نظامی این کشور دستور داده شده تا هر موشکی را که از سمت کره شمالی شلیک شود هدف قرار دهند.

مطالب مرتبط