کره شمالی به خارجیان هشدار داد کره جنوبی را ترک کنند

رژه در پایتخت کره شمالی
Image caption منابع کره شمالی در هفته‌های اخیر از آمادگی برای مقابله با حملات خارجی و نابودی دشمن سخن گفته‌اند

روز سه شنبه، ۱۹ فروردین (۹ آوریل)، خبرگزاری رسمی کره شمالی متن اطلاعیه نهادی موسوم به "کمیته آسیا و اقیانوس آرام "را منتشر کرد که در آن به خارجیان مقیم کره جنوبی هشدار داده است که در صورت بروز جنگ در منطقه، ادامه حضور در کره جنوبی می تواند به آنان آسیب برساند.

در این اطلاعیه آمده است که "به تمامی سازمان‌ها، شرکت‌ها و جهانگردان خارجی در کره جنوبی اعلام می‌شود که باید تمهیدات لازم برای تخلیه آن کشور را فورا مورد بررسی قرار دهند."

این خبرگزاری همچنین اظهارات کیم یانگ گون، دبیر کمیته مرکزی حزب کارگران جمهوری دموکراتیک کره - حزب حاکم بر آن کشور - را هم منتشر کرده که در آن امده است که تمامی شهروندان کره شمالی شاغل در منطقه صنعتی مشترک با کره جنوبی از این منطقه "تخلیه شده اند."

کیم یانگ گون مقامات دولتی کره جنوبی و "به خصوص محافظه کاران" در آن کشور را متهم کرده است که با همکاری ایالات متحده به اقداماتی جهت زمینه سازی آغاز جنگ علیه کره شمالی دست زده اند.

دبیرکل حزب کارگران کره گفته است که "جنگ افروزان کره جنوبی" هشدارهای مکرر کره شمالی را نادیده گرفته و به اهانت به شرافت خلق کره ادامه می دهند و به ترتیب، مشخص کرده اند که در نظر دارند مجتمع صنعتی را به محلی برای آغاز جنگ علیه کره شمالی تبدیل کنند.

وی با ابراز تاسف از اینکه مجتمع صنعتی کائسونگ که "می بایست در خدمت تفاهم، اتحاد، صلح و وحدت ملی باشد به جبهه رویارویی بین هموطنان و جنگ علیه شمال تبدیل شده" افزوده است که در شرایط کنونی، این تاسیسات "به چیزی کمتر از هیچ" مبدل شده و در نتیجه، اتخاذ تدابیری در این زمینه ضرورت یافته است.

این تدابیر شامل خروج تمامی کارکنان کره شمالی از این منطقه و تعلیق موقت فعالیت آن است تا در این فرصت، کره شمالی بتواند این موضع را بررسی کند که آیا "جنگ افروزان" کره جنوبی در صدد برآمده اند که از آن به عنوان مرکزی برای جنگ افروزی استفاده کنند یا نه.

Image caption مجتمع صنعتی مشترک شمال و جنوب محل ارتزاق چند هزار کارگر کره شمالی است

این اطلاعیه، ظاهرا در تلاش برای وادار کرده مقامات کره جنوبی به پذیرش خواسته های کره شمالی، با این جملات پایان می یابد که "چگونگی تحولات در روزهای آینده به طور کامل به رویکرد مقامات کره جنوبی بستگی دارد."

ادامه بحران

بحران کنونی در شبه جزیره کره از ماه گذشته و در واکنش به مانورهای مشترک کره جنوبی و ایالات متحده شدت گرفت. واحدهایی از ارتش آمریکا از زمان ترک مخاصمه در جنگ کره در سال ۱۹۵۳ در کره جنوبی مستقر بوده اند و در سال های اخیر، به طور مرتب مانورهای مشترکی را با نیروهای کره جنوبی اجرا کرده اند.

در سال جاری، این مانورها در حالی آغاز شد که کره شمالی پیشتر به دلیل نقض قطعنامه های شورای امنیت در مورد منع فعالیت های هسته ای و موشکی، با تشدید تحریم های بین المللی و همچنین دور جدید تحریم های یکجانبه ایالات متحده مواجه شده بود.

مقامات کره شمالی بخشی از تمرین های این مانور، از جمله پرواز یک فروند هواپیمای بمب افکن قادر به حمل بمب اتمی بر فراز خاک کره جنوبی را تحریک آمیز و نشانه آمادگی ایالات متحده و کره جنوبی برای حمله نظامی به شمال توصیف کردند.

Image caption برخی ناظران هدف از تبلیغات و اقدامات اخیر کره شمالی را تقویت وجهه رهبر در میان مردم دانسته اند

در واکنش به این مانور، کیم جونگ اون، رهبر آن کشور، به واحدهای ارتش دستور آماده باش نظامی جهت حمله به خاک کره جنوبی را داده و مقامات کره شمالی ایالات متحده را به حمله اتمی تهدید کرده اند.

براساس گزارش های رسانه های خبری کره شمالی، ظاهرا در آن کشور هم شرایط فوق العاده برقرار شده و تلویزیون کره شمالی به پخش تصاویری از تظاهرات خشم آلود مردم علیه اهانت کره جنوبی و آمریکا به رهبر و شرافت ملی کشور خود و اطلاعیه هایی حاکز از آمادگی واحدهای ارتش و شهروندان برای "مقابله با تهاجم خارجی" ادامه داده اند.

به منظور القای وضعیت بحرانی در منطقه، وزارت خارجه کره شمالی به سفارتخانه های خارجی توصیه کرد که به منظور حفظ جان کارکنان خود در برابر حملات قریب الوقوع خارجی، آماده تخلیه آنان باشند هر چند کمتر سفارتخانه ای این هشدار را جدی گرفته است.

با وجود تلاش مقامات و رسانه های کره شمالی برای القای اینکه جنگ در شبه جزیره کره اجتناب ناپذیر است، بسیاری از ناظران خارجی معتقدند که اقدامات دولت آن کشور عمدتا مصرف داخلی داشته و هدف از آن، ارائه تصویری از کیم جونگ اون به عنوان یک رهبر قاطع و انعطاف ناپذیر است.

همچنین، در مورد توانایی نظامی کره شمالی برای به اجرا گذاشتن تهدیداتی مانند حمله اتمی به خاک ایالات متحده تردید جدی وجود دارد هر چند اقداماتی محدود نظامی علیه هدف هایی متعلق به کره جنوبی نا محتمل نیست.

در عین حال، ناظران گفته اند که با توجه به شرایط داخلی کره شمالی، بعید است که رهبران آن کشور مایل باشند با درگیر کردن کشورشان در یک جنگ گسترده، موقعیت حکومت خود را به مخاطره اندازند.

مطالب مرتبط