جان کری: ایران سلاح هسته‌ای نخواهد داشت

Image caption جان کری پس از دیدار با نتانیاهو گفت هیچ گزینه ای درباره ایران منتفی نیست

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا امروز سه شنبه (۲۰ فروردین) پس از دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در بیت المقدس، درباره برنامه هسته ای ایران گفت: "ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و به سلاح هسته‌ای هم دست نخواهد یافت."

وزیر امور خارجه آمریکا که پس از این دیدار اسرائیل را ترک کرد، درباره صلح فلسطین و اسرائیل و برنامه اتمی ایران با نتانیاهو گفتگو کرد.

جان کری همچنین آخرین تحولات هسته ای در ایران را "غیرسازنده" عنوان کرد.

به گفته آقای کری، اقدام های صورت گرفته اگر تهدید هم فرض نشود، باز سوال برانگیز است.

این صحبتها در همان روزی مطرح شد که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران دستور آغاز به کار معدن اورانیوم ساغند و مجتمع تولید کیک زرد "شهید رضایی‌نژاد" اردکان را صادر کرد.

آغاز بهره برداری از این دو طرح تنها چند روز پس از برگزاری دور اخیر مذاکرات اتمی ایران با قدرت های جهانی اعلام می شود که در شهر آلماتی قزاقستان برگزار شد و بدون نتیجه مشخص پایان یافت.

جان کری درباره برنامه هسته ای ایران گفت که آمریکا مصمم است مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود و تاکید کرد اوباما "بلوف نمی زند".

"ما جدی هستیم، ما برای مذاکره آماده ایم اما مذاکرات نمی تواند بی پایان و بی حد و مرز باشد. مذاکرات نمی تواند بهانه ای باشد برای اینکه راههای دیگر برای حل مسئله هسته ای کنار گذاشته شود."

بنیامین نتانیاهو هم گفت که ایران "از مذاکرات، برای پیشبرد برنامه هسته ای خود استفاده می کند."

"ایران نباید برنامه تولید سلاح هسته ای را دنبال کند و ما نباید اجازه دهیم ایران این کار را با بی اعتنایی به جامعه بین المللی ادامه دهد."

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا هم در ماه جاری میلادی برای دیدار با موشه یعلون وزیر دفاع اسرائیل به این کشور سفر خواهد کرد.

او در این سفر درباره برنامه هسته ای ایران و تامین بودجه برای سیستم دفاع ضد موشکی اسرائیل با همتای خود مذاکره می کند.

مطالب مرتبط