دانشگاه متروپولیتن لندن دوباره دانشجوی خارجی می‌پذیرد

Image caption دانشگاه متروپولیتن در سال ۲۰۰۲ از ادغام دو دانشگاه "شمال" لندن و دانشگاه گیلدهال بوجود آمد

وزارت کشور بریتانیا دوباره به دانشگاه متروپولیتن لندن اجازه داده دانشجوی غیراروپایی بپذیرد.

مجوز این دانشگاه هشت ماه پیش بدلیل عدم رعایت مقررات لغو شد اما وزارت کشور امروز (سه شنبه ۲۰ فروردین) اعلام کرد با اصلاحاتی که این دانشگاه انجام داده برای یک دوره آزمایشی یکساله اجازه دارد تعداد محدودی دانشجوی خارجی بپذیرد.

پس از اینکه سال گذشته مجوز دانشگاه متروپولیتن (لاندن مت) لغو شد صدها دانشجوی خارجی با مشکل تحصیلی مواجه شدند و نتوانستند در دوره های تحصیلی شرکت کنند.

وزارت کشور بریتانیا که نحوه پذیرش و سیستم اداری این دانشگاه را ناقض قوانین مهاجرت و ویزا دانسته بود، در شش ماه گذشته بر کار این دانشگاه نظارت کرده و پس اصلاحاتی که به عمل آمده، برای یک دوره آزمایشی مجوز پذیرش دانشجوی خارجی (ویزای موسوم به "رده چهار") را به دانشگاه داده است.

مارک هارپر وزیر مهاجرت بریتانیا گفت: "این به نفع خود دانشجویان خارجی است که تمام نهادها وظایف خود در قبال قوانین مهاجرت را جدی بگیرند و نشان دهند که از مقررات پیروی می کنند."

"ما با کارکنان دانشگاه همکاری نزدیکی داشتیم تا مطمئن شویم استانداردهای دانشگاه بهتر شده است."

"در نتیجه دانشگاه اکنون به استاندارد مورد نظر رسیده و ما می توانیم دوباره به آن مجوز بدهیم."

این مجوز برای یک دوره یکساله آزمایشی صادر شده و در این مدت دولت عملکرد دانشگاه را زیر نظر خواهد داشت و صدور پذیرش برای دانشجویان غیر اروپایی هم بصورت محدود انجام خواهد شد.

در این مدت دانشگاه فرصت دارد که نشان دهد می تواند استانداردها را در درازمدت حفظ کند و به موقعیت سابق خود بعنوان "نهاد کاملا مورد اعتماد" برگردد.

لغو مجوز

اداره مرزبانی بریتانیا (نهاد مسئول ویزا و مهاجرت در وزارت کشور) سال گذشته پس از بررسی وضعیت اقامت صد و یک دانشجوی دانشگاه متروپولیتن، به ۲۶ مورد تخلف رسید. این دانشجویان بدون آنکه اجازه اقامت در بریتانیا داشته باشند، در دانشگاه مشغول تحصیل بودند.

بر این اساس اداره مرزبانی اعلام کرد دانشگاه متروپولیتن وظایف خود را انجام نمی دهد و مجوز صدور پذیرش (ویزای رده چهار) آن را لغو کرد.

لغو مجوز یک دانشگاه بریتانیایی برای پذیرش دانشجوی خارجی اتفاقی بی سابقه بود و اعتراض اتحادیه های دانشجویی را برانگیخت. موسسات آموزشی عالی هم آن را باعث رویگردانی دانشجویان خارجی از دانشگاههای بریتانیا دانستند.

دانشگاه مترو پولیتن این ارزیابی را "قانع کننده" ندانست و به دادگاه شکایت کرد. قاضی شکایت را وارد ندانست اما به دانشگاه اجازه داد درخواست بازنگری قضایی کند.

این بازنگری در ماه اکتبر (شش ماه دیگر) انجام خواهد شد.