کره جنوبی تشکیلات اطلاعاتی کره شمالی را به حملات سایبری متهم کرد

سازمان مبارزه با حملات سایبری کره جنوبی
Image caption سازمان حفاظت از شبکه اینترنتی در کره جنوبی نهادهای جاسوسی شمال را به حملات سایبری متهم کرده است

مقامات دولتی کره جنوبی تشکیلات جاسوسی کره شمالی را به سازماندهی و اجرای حملات سایبری متهم کرده اند.

روز چهارشنبه، ۲۱ فروردین (۱۰ آوریل)، چون کیل سو، سخنگوی سازمان حفاظت از شبکه اینترنتی کره جنوبی اعلام کرد که حملات سایبری ماه گذشته که باعث اختلال جدی در ارتباطات کامپیوتری تعدادی از سازمان های خبری و بانک های کره جنوبی شد توسط یک نهاد اطلاعاتی وابسته به ارتش کره شمالی سازمان داده شده بود.

آقای چون گفته است که تحقیقاتی که صورت گرفته نشان می دهد که حمله سایبری ماه مارس با اقدامات قبلی سازمان یافته توسط نهادهای حکومتی کره شمالی شباهت فراوان داشته است.

این مقام کره جنوبی افزوده است که به نظر می رسد که این حمله سایبری طی هشت ماه برنامه ریزی و سازمان دهی شده بود.

حمله سایبری ماه مارس باعث شد تا عملیات شماری از بانک‌های کره جنوبی به مدت دو تا پنج روز مختل شود و تعدادی از شبکه‌های خبری آن کشور نیز امکان دسترسی به منابع خبری اینترنتی را تا یک هفته از دست دادند.

در این حمله، هیچ سازمان دولتی یا نظامی کره جنوبی هدف قرار نگرفت.

این نخستین بار نیست که مقامات کره جنوبی از حملات سایبری توسط کره شمالی خبر می دهند. کره شمالی نیز گفته است که ماه گذشته، ایالات متحده و کره جنوبی با حمله سایبری به شبکه اینترنتی کره شمالی، برای مدتی مانع از دسترسی کاربران به خدمات اینترنتی شدند.

Image caption لفاظی‌ها و هشدارهای تهدیدآمیز کره شمالی باعث هراس کشورهای منطقه نشده است

در کره شمالی، ارتباط اینترنتی تحت نظارت دولت قرار دارد و تنها تعداد اندکی از کاربران امکان استفاده از آن را دارند اما به گفته ناظران، دولت آن کشور امکانات گسترده ای را برای آموزش و تشکیل گروه های "رزمندگان سایبری" فراهم آورده و گفته است که کره جنوبی و متحدان آن باید آماده حملات سنگین سایبری علیه زیرساخت ها و تشکیلات نظامی خود باشند.

کارشناسان گفته اند که با توجه به گستردگی ارتباط اینترنتی در کره جنوبی، اگر تنش در شبه جزیره کره به مرحله نبرد سایبری برسد، کره شمالی می تواند دشواری های فراوانی را برای فعالیت های روزمره در کره جنوبی ایجاد کند.

بی توجهی به هشدار شمال

در همان حال، گزارش های رسیده از کره جنوبی حاکی از آن است که اخطار کره شمالی به خارجیان برای ترک کره جنوبی تاثیر چندانی نداشته است.

روز گذشته، خبرگزاری دولتی کره شمالی اطلاعیه نهادی به نام "کمیته آسیا و اقیانوس آرام" را منتشر کرد که به خارجیان در کره جنوبی هشدار داده بود که بروز جنگ می تواند آنان را در معرض خطر قرار دهد. این کمیته از خارجیان خواست تا موضوع تخلیه خاک کره جنوبی را مورد توجه فوری قرار دهند.

Image caption کره شمالی "توهین" چند روزنامه کره جنوبی به رهبر این کشور را نشانه هراس کره جنوبی از بروز جنگ دانسته است

با این‌ همه، به گزارش منابع خبری، روز چهارشنبه نیز رفت و آمد عادی جهانگردان و اهالی محلی مطابق معمول در خیابان‌های پایتخت کره جنوبی ادامه داشت و اکثر جهانگردان گفتند که هشدار کره شمالی باعث نگرانی آنان نشده است.

مقامات و رسانه های خبری کره شمالی طی چند هفته اخیر، با متهم کردن کره جنوبی و ایالات متحده به برنامه ریزی برای تهاجم نظامی به آن کشور، متقابلا آمریکا و کره جنوبی و متحدان آنها را به حملات کوبنده و حتی استفاده از تسلیحات اتمی و موشکی تهدید کرده اند.

کارشناسان در مورد توانایی نظامی کره شمالی برای دست زدن به حملاتی از این قبیل ابراز تردید کرده اند به خصوص اینکه کشورهایی که مورد تهدید قرار گرفته اند، از جمله ایالات متحده و ژاپن، به اقدامات پپشگیرانه علیه موشک پرانی احتمالی کره شمالی دست زده اند.

همچنین، بعید به نظر می رسد که دولت کره شمالی حاضر به قبول خطر واکنش نظامی آمریکا و کره جنوبی باشد که ممکن است به تشکیلات نظامی آن کشور آسیب جدی برساند و احتمالا راه را برای تحولات سیاسی بنیادی هموار سازد. البته این احتمال مطرح شده است که حکومت کره شمالی به منظور بهره برداری تبلیغاتی در داخل، به حملات محدود به مناطق مرزی با کره جنوبی مبادرت ورزد.

در همان حال، خبرگزاری دولتی کره شمالی به منظور اثبات تاثیرگذاری تهدیدات نظامی آن کشور، مطالب چند روزنامه "محافظه کار" کره جنوبی را نقل کرده که در آنها، کره شمالی به جنگ طلبی و آمادگی برای حمله به جنوب متهم شده است.

این خبرگزاری می افزاید که این روزنامه ها، "کار را حتی به توهین به رهبر عالی و نظام اجتماعی جمهوری دموکراتیک خلق کره هم کشانده و با توصیف آن به عنوان جنایتکار، در صدد تحریف واقعیات در شبه جزیره کره و انحراف افکار عمومی برآمده اند."

مطالب مرتبط