هشدار امنیتی کنسولگری آمریکا به شهروندانش در تاجیکستان

Image caption سفارت آمریکا به شهروندان این کشور توصیه می‌کند که توجه به احتمال بازرسی‌های امنیتی، اسناد یا نسخه اسناد هویت خود را همراه داشته باشند

کنسولگری آمریکا در تاجیکستان برای شهروندانش که در این کشور به سر می‌برند و یا قصد سفر به آن را دارند، هشدار امنیتی منتشر کرده است.

در این هشدار از همه شهروندان آمریکا در تاجیکستان و آنهایی که قصد سفر به این کشور را دارند درخواست شده که از جایهایی که می‌تواند محل ازدحام مردم باشند، دوری بجویند.

در این هشدار آمده است که روز ۵ آوریل در روبروی سفارت آمریکا و اداره سازمان ملل متحد در دوشنبه "زنان و مردان جوان علیه آزادی عبدالملک عبدالله‌جان اف از بازداشت در اکراین اعتراض کردند."

کنسولگری آمریکا در پیام خود به شهروندانش افزوده است که "حتی یک گردهمایی یا راه‌پیمایی صلح‌آمیز گاه می‌تواند به رویارویی تبدیل شود و کار به خشونت بکشد."

در این پیام همچنین آمده است: "سفارت آمریکا به شهروندان کشورش توصیه می‌کند در باره بود و باش خود آگاه باشند و با توجه به احتمال بازرسی‌های امنیتی، اسناد یا نسخه اسناد در باره تأیید هویت خود را با خود داشته باشند."

در این پیام هشدار امنیتی همچنین از همه آمریکایهای مقیم تاجیکستان و شهروندان آمریکا که قصد سفر به این کشور را دارند، تقاضا شده است که توسط اینترنت به برنامه Step ثبت نام شوند، تا سفارت بتواند در صورت اضطراری هشدارهای امنیتی را به آنها برساند.

روز جمعه ۵ آوریل دهها نفر جوانان نخست در نزدیکی بنای سازمان ملل متحد و سپس در نزدیکی سفارت آمریکا در شهر دوشنبه گرد هم آمده بودند.

شاهدان عینی می‌گویند که تظاهرکنندگان در شعارهای خود از آمریکا تقاضای برگردانیدن عبدالملک عبدالله جان اف، نخستوزیر سابق تاحیکستان که پناهنده سیاسی در آمریکا است را کرده‌اند.

آقای غبدالله جان اف که مدت حدود دو ماه در کشور اکراین در بازداشت بود و مقامات تاجیکستان می خوستند او به تاجیکستان استردا شود پس از رهای از بازداشت به آمریکا برگشت.

نمایندگان دیپلماتیک ایالات متحده آمریکا در شهر دوشنبه از اظهار نظر در این باره خوددار می‌کنند.

معترضان شعارهایی مانند "پول به سرقت رفته عبدالله جان اف را برگردانید!"، "بشردوستی و عدالت آمریکایی کجاست؟" و"تا کی ایالات متحده خائن ملت تاجیک را پنهان می‌کند؟" در دست داشتند.

حدود یک ساعت پس از تجمع این معترضان مأموران امنیتی و پلیس به محل تجمع حاضر شده و تظاهرکنندگان را پراکنده کردند.

یک روز پس از این حادثه نهادهای سازمان ملل در دوشنبه فعالیت خود را برای یک روز قطع کردند، اما سفارت و کنسولگری آمریکا در تاجیکستان به صورت معمولی به کار خود ادامه‌ داد.

مطالب مرتبط