هشدار در مورد احتمال کمبود جدی غذا در غزه

Image caption بخش اعظم غذای مورد نیاز مردم غزه از اسرائیل وارد می‌شود

یک مقام سازمان ملل متحد هشدار داده است که تدابیر محدود کننده جدید اسرائیل علیه نوار غزه می‌تواند به کمبود جدی مواد غذایی در این بخش از سرزمین‌های فلسطینیان منجر شود.

اسرائیل روز دوشنبه (۸ آوریل) گذرگاه کرم شالوم، واقع در جنوب این کشور در مرز نوار غزه را بست.

این اقدام یک روز پس از آن انجام شد که سه راکت از غزه به خاک اسرائیل پرتاب شده بود. این حملات تلفاتی برجای نگذاشت.

کرم شالوم از این نظر اهمیت دارد که مردم غزه بخش عمده مواد غذایی و محموله‌های امدادی خود را از طریق این گذرگاه دریافت می‌کنند.

جیمز رالی، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در غزه با صدور بیانیه‌ای گفته است: «این اقدامات (اسرائیل) به خالی شدن ذخایر کالاهای اساسی از جمله مواد خوراکی و گاز مورد نیاز برای پخت و پز منجر شده و معیشت خانواده‌های آسیب پذیر در غزه را با مشکل مواجه کرده است.»

او می‌افزاید: «اگر این محدودیت‌ها ادامه پیدا کند اثر آن بر مردم غزه می‌تواند جدی باشد.»

اسرائیل همچنین گذرگاه ایرز در مرز غزه که از آن برای تردد افراد استفاده می‌شود را به جز در موارد «بشردوستانه» به طور موقت بسته است.

بخش اعظم غذای مورد نیاز مردم غزه از اسرائیل وارد می‌شود. همچنین محموله‌های امدادی بین المللی باید از گذرگاه کرم شالوم عبور کنند تا به ساکنان غزه برسند.

از سوی دیگر، سازمان ملل متحد اعلام کرده است که مراکز توزیع مواد غذایی‌اش در غزه فعالیت خود را از سر می‌گیرند.

این مراکز هفته گذشته پس از آن بسته شدند که مردمی که از کاهش کمک‌های سازمان ملل متحد خشمگین بودند، به دفا‌تر آن حمله کردند.

دست کم ۸۰۰ هزار فلسطینی در غزه از سازمان ملل متحد کمک‌های مالی دریافت می‌کنند.

نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان فلسطینی با کسری بودجه ۶۸ میلیون دلاری مواجه بوده و ناچار شده که بخش قابل ملاحظه ای از کمک‌های مالی خود به حداقل یک صدهزار نفر در غزه را قطع کند.