'کره شمالی برای آزمایش موشکی آماده می‌شود'

کیم جونگ اون و ژنرال های کره شمالی
Image caption کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی آمریکا را به حمله اتمی تهدید کرده است

کره جنوبی برای مقابله با آزمایش موشکی احتمالی کره شمالی میزان آماده باش نیروهای خود را به سطح مقابله با «خطر حیاتی» افزایش داده‌ است.

هم زمان، چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، به کره شمالی هشدار داده که مشغول «اسکیت کردن بسیار نزدیک در کنار یک خط خطرناک است.»

آمریکا و کره جنوبی می‌گویند که ارتش کره شمالی حداقل یک موشک با برد تقریبی ۳۰۰۰ کیلومتر را آماده پرتاب کرده است.

کره شمالی در ظرف چند هفته گذشته کره جنوبی و ایالات متحده را به حمله نظامی از جمله با بمب اتمی تهدید کرده است. رهبری کره شمالی می‌گوید که آمریکا و کره جنوبی قصد تهاجم به این کشور را دارند.

گفته می‌شود که مراحل مقدماتی برای آزمایش موشک بالستیک «موسودان» کره شمالی در شرق این کشور انجام شده است.

این موشک می‌تواند که علاوه بر کره جنوبی، ژاپن و پایگاه‌های نظامی آمریکا در جزیره گوام واقع دراقیانوس آرام را هدف قرار بدهد.

کره شمالی در سال ۲۰۱۰ میلادی در یک رژه نظامی این موشک را به دنیا نشان داده بود، اما هنوز آن را آزمایش نکرده است.

کره جنوبی انتظار دارد که آزمایش موشک یادشده «هر لحظه» انجام شود.

Image caption آمریکا و کره جنوبی می گویند آماده مقابله با حملات احتمالی هستند

وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده برای مقابله با هر اقدام «تحریک آمیز» پیونگ یانگ آمادگی کامل دارد.

او افزود: «کره شمالی با لفاظی تخاصم جویانه‌ و اقداماتش در حال اسکیت کردن بسیار نزدیک در کنار یک خط خطرناک است.»

«حملات سایبری»

از سوی دیگر، مقامات کره جنوبی تشکیلات جاسوسی کره شمالی را به سازماندهی و اجرای حملات سایبری متهم کرده‌اند.

روز چهارشنبه، چون کیل سو، سخنگوی سازمان حفاظت از شبکه اینترنتی کره جنوبی اعلام کرد که حملات سایبری ماه گذشته که باعث اختلال جدی در ارتباطات کامپیوتری تعدادی از سازمان‌های خبری و بانک‌های کره جنوبی شد توسط یک نهاد اطلاعاتی وابسته به ارتش کره شمالی سازمان داده شده بود.

آقای چون گفت که تحقیقاتی که صورت گرفته نشان می‌دهد که حمله سایبری ماه مارس با اقدامات قبلی سازمان یافته توسط نهادهای حکومتی کره شمالی شباهت فراوان داشته است.

این مقام کره جنوبی افزود که به نظر می‌رسد این حمله سایبری طی هشت ماه برنامه ریزی و سازمان دهی شده بود.

حمله سایبری ماه مارس باعث شد تا عملیات شماری از بانک‌های کره جنوبی به مدت دو تا پنج روز مختل شود و تعدادی از شبکه‌های خبری آن کشور نیز امکان دسترسی به منابع خبری اینترنتی را تا یک هفته از دست دادند.

در این حمله، هیچ سازمان دولتی یا نظامی کره جنوبی هدف قرار نگرفت.

کره شمالی همچنین این هفته علاوه بر قطع کامل همکاری تولیدی با کره جنوبی، به خارجیان ساکن کره جنوبی هشدار داده است آماده «تخلیه» آن کشور باشند.

روز سه شنبه، ۱۹ فروردین (۹ آوریل)، خبرگزاری رسمی کره شمالی متن اطلاعیه نهادی موسوم به «کمیته آسیا و اقیانوس آرام» را منتشر کرد که در آن به خارجیان مقیم کره جنوبی هشدار داده است که در صورت بروز جنگ در منطقه، ادامه حضور در کره جنوبی می‌تواند به آنان آسیب برساند.

بنا بر گزارش‌ها، اخطار کره شمالی به خارجیان برای ترک کره جنوبی تاثیر چندانی بر روال کار جهانگردان و مردم محلی در سئول، پایتخت کره جنوبی، نداشته است.

مطالب مرتبط