'حمله عمدی نیروی هوایی سوریه به غیرنظامیان'

شهر حلب در سوریه
Image caption دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که در مواردی صف‌های نانوایی و بیمارستان‌ها هم هدف قرار گرفته اند

سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارشی اعلام کرده است که نیروی هوایی ارتش سوریه در بسیاری از حملاتش، تمایزی بین مخالفان مسلح و مردم غیرنظامی قائل نمی‌شود.

دیده‌بان حقوق بشر در یک گزارش ۸۰ صفحه‌ای همچنین گفته است که هواپیماهای ارتش سوریه در مواردی، عمدا غیرنظامیا ن را بمباران کرده‌اند.

این گزارش بر اساس بازدید از حداقل ۵۰ محل مختلف واقع در شمال غربی سوریه تدوین شده است.

مقام‌های دیده‌بان حقوق بشر می‌گویند که در تحقیقات خود با بازماندگان حملات هوایی گفتگو کرده‌اند و کشته شدن دست کم ۱۵۰ غیرنظامی را به ثبت رسانده‌اند.

این سازمان هشدار می‌دهد که چنین حملاتی می‌تواند نقض جدی قوانین بین المللی و از مصادیق جنایات جنگی باشد.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود از چین و روسیه به خاطر ممانعت از اقدام سازمان ملل متحد علیه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، انتقاد کرده است.

این نهاد خواهان اقدام شورای امنیت سازمان ملل متحد برای اعمال تحریم‌های هدفمند، تحریم تسلیحاتی و ارجاع پرونده سوریه به دیوان کیفری بین المللی شده است.

اوله سولوانگ، یکی از تهیه کنندگان گزارش دیده‌بان حقوق بشر، می‌گوید: «در یک روستا پس از روستای دیگر ما جمعیت غیرنظامی ای را دیدیم که از نیروی هوایی کشور خودشان وحشت زده‌اند.»

او می‌افزاید: «این حملات غیرقانونی شمار زیادی از غیرنظامیان را کشته و زخمی کرده است و خرابی، هراس و آوارگی مردم را سبب شده است.»

فعالان سوری می‌گویند که حملات هواپیماها و هلیکوپترهای سوریه به نواحی تحت کنترل مخالفان مسلح از ژوئیه سال ۲۰۱۲ میلادی آغاز و در مجموع به کشته شدن بیش از ۴۳۰۰ غیرنظامی منجر شده است.

تعداد کشته‌های جنگ داخلی سوریه که از دو سال پیش ادامه دارد، بیش از ۷۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که در مواردی صف‌های نانوایی ها و بیمارستان‌ها هم هدف قرار گرفته اند.

حلب، ادلب و لاذقیه از جمله شهرهایی بوده‌اند که دیده‌بان حقوق بشر عملکرد نیروی هوایی سوریه را در آن‌ها بررسی کرده است.

دولت سوریه می گوید که در این جنگ داخلی خونین با گروه های تروریستی مورد حمایت غرب درگیر است. مخالفان مسلح سوری برای سرنگونی حکومت بشار اسد تلاش می کنند.

بشار اسد پس از آغاز اعتراضات وسیع علیه حکومت در سال ۲۰۱۱ بارها قول اصلاحات اساسی داده، اما در عمل به سرکوب سخت مخالفان پرداخته است.