مذاکره کشورهای عضو گروه ۸ در خصوص کره، سوریه و خشونت جنسی علیه زنان

Image caption وزرای خارجه هشت کشور صنعتی جهان در کنار کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه ۸ در لندن در خصوص بحران کره، اوضاع سوریه و همچنین مسئله خشونت جنسی علیه زنان در مناطق جنگی گفتگو کرده اند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا و میزبان اجلاس گفته است که خشونت جنسی علیه زنان نباید به عنوان یک وسیله جنگی مورد استفاده قرار گیرد و خواستار تعقیب قضایی افرادی شد که از تجاوز به عنوان یک ابزار جنگی استفاده می کنند.

وزرای خارجه هشت کشور صنعتی جهان گفته اند ۳۵ میلیون دلار برای مقابله با خشونت جنسی علیه زنان در مناطق جنگی هزینه خواهد کرد.

ویلیام هیگ همچنین گفته است که مسئله تحقیقات هسته ای ایران نیز در دستور کار اجلاس خواهد بود.

دیگر موضوعات دستور کار این اجلاس، اوضاع سومالی، برمه و امنیت شبکه اینترنت است.

گروه ۸ کشور صنعتی شامل کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، کانادا و روسیه است.

ژاپن پیشتر خواستار همبستگی و موضع گیری مشترک در خصوص بحران کره شده بود. کره شمالی اخیرا کره جنوبی، ژاپن و آمریکا را به حمله نظامی تهدید کرده است.

وزرای خارجه هشت کشور صنعتی توسعه تکنولوژی نظامی هسته ای در کره شمالی را محکوم کردند و از آن کشور خواستند که از "اقدامات تحریک آمیز" خودداری کند.

سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه دیروز در ملاقات با جان کری، همتای آمریکایی خود در لندن گفته بود روسیه با آمریکا در خصوص کره شمالی اختلاف نظر ندارد.

با این که کره شمالی تهدید به حمله هسته ای کرده است، کشورهای غربی می گویند آن کشور هنوز توان فنی کاهش حجم بمب هسته‌ای برای جای دادن آن در کلاهک یک موشک را ندارد.

بحران سوریه

بر خلاف مسئله کره شمالی، در خصوص بحران سوریه وحدت نظر وجود ندارد.

حمایت غرب از شورشیان مسلح سوریه حمایتی آشکار بوده است اما اینک بزرگترین گروه مسلح شورشی موسوم به جبهه نصرت که یک گروه تندرو سلفی است، با سازمان القاعده اعلام همبستگی کرده است.

ویلیام هیگ که در گذشته به مسلح کردن شورشیان سوری اصرار داشت، اینک گفته است که بریتانیا متعهد به یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه است.

تخمین زده شده است که از آغاز شورش‌های سوریه در بهار ۲۰۱۱، بیش از ۶۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

وزرای خارجه هشت کشور صنعتی جهان در نشست لندن در خصوص اجلاس ناموفق گروه ۱+۵ با ایران در آلماتی (قزاقستان) نیز گفتگو خواهند کرد.

مطالب مرتبط