گروه ۸: مذاکرات هسته ای تا ابد ادامه ندارد

وزیران امور خارجه گروه ۸ از "نگرانی عمیق" خود از عدم پیشرفت در گفت و گوهای هسته ای با ایران خبر داده اند.

وزرای خارجه هشت کشور صنعتی جهان در پایان نشست خود در لندن، با اشاره به گفت و گوهای هفته گذشته میان ایران و گروه ۱+۵ در آلماتی، از ادامه اختلاف در مواضع دو طرف ابراز نگرانی کردند.

گروه هشت همچنین در این بیانیه که پنجشنبه صادر شد، به شدیدترین شکل ممکن فعالیت های موشکی و هسته ای کره شمالی را محکوم کرد.

این گروه با تاکید به نقض قطعنامه های شورای امنیت به وسیله کره شمالی، این کشور را متهم کرد که با آزمایش های موشکی و هسته ای اخیر خود صلح و امنیت بین المللی را به خطر انداخته است.

بحران سوریه از دیگر موضوع مورد بحث در نشست لندن بود.

با این حال، مواضع کشورهای شرکت کننده در این رابطه به هم نزدیک نشد و در بیانیه خود صرفا "نگرانی عمیق خود را از روند فزاینده فجایع انسانی و تشدید مناقشه در سوریه" اعلام کردند.

این بیانیه ضمن انزجار از کشته شدن نزدیک به ۷۰ هزار نفر در خشونت های سوریه، خواهان افزایش کمک های بشردوستانه به آسیب دیدگان این بحران شد.

Image caption مقابله با خشونت جنسی در مناقشه های مسلحانه از موضوع های اصلی مورد بررسی در لندن بود

خشونت جنسی در جنگ ها و مناقشه های مسلحانه از دیگر موضوع مورد اشاره در بیانیه نشست دو روز وزیران خارجه گروه ۸ بود.

این وزیران در بیانیه خود از اتخاذ تدابیر شدیدتر برای برخورد با کاربرد تجاوز و خشونت جنسی در مناقشه های مسلحانه خبر دادند.

بر این اساس، گروه ۸ برای مقابله با این گونه خشونت ها ۳۵.۵ میلیون دلار اختصاص داده است.

فرصت رو به پایان ایران

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا که ریاست نشست لندن را برعهده داشت، عدم موفقیت مذاکرات هسته ای هفته پیش در آلماتی را مایوس کننده خواند.

به گفته آقای هیگ، قدرت های جهانی با تاکید بر رویکرد دوگانه دیپلماسی و تحریم در برابر برنامه اتمی ایران، به این کشور هشدار داده اند که فرصت دیپلماسی ابدی نیست.

به گفته آقای هیگ، فرصت ایران برای توافق با غرب شش ماه بعد از انتخابات ریاست جمهوری در این کشور است.

بیانیه پایانی وزیران خارجه گروه ۸ همچنین از ایران خواسته است تا ضمن احترام به حقوق بشر و آزادی های اولیه، به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد اجازه دهد به این کشور سفر کند.

این بیانیه ازحکومت ایران خواسته است آزادی دین را به رسمیت بشناسد و به دخالت در فعالیت های رسانه ها پایان دهد.

وزیران امور خارجه گروه ۸ همچنین از ایران خواسته اند با فاصله گرفتن از کلیه فعالیت ها و گروه های تروریستی، نقش سازنده تری را در برقراری امنیت منطقه ای ایفا کند.

مطالب مرتبط