اوباما: کره شمالی از رویکرد خصمانه دست بردارد

اوباما در ملاقات با بان کی مون
Image caption اوباما در ملاقات با بان کی مون از کره شمالی خواست به رویکرد خصمانه خود خاتمه دهد

رئیس جمهوری ایالات متحده از کره شمالی خواسته است از رویکرد خصمانه نسبت به آمریکا و متحدانش دست بردارد و وزارت دفاع ایالات متحده خبر دستیابی کره شمالی به توانایی پرتاب کلاهک اتمی را کم اهمیت جلوه داده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در دیدار شامگاه گذشته با با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در کاخ سفید، گفت که ایالات متحده در پی "نزاع با کره شمالی نیست" ولی تاکید کرد که ایالات متحده آماده است برای دفاع از خود و متحدانش به اقدامات لازم دست بزند..

آقای اوباما گفت: "ما هر دو بر این باوریم که زمان آن فرا رسیده است که کره شمالی دست از این رویکرد خصمانه بردارد."

بان کی مون نیز از آن چه "واکنش سنجیده آمریکا" به این بحران خواند، تمجید کرد.

آزمایش های موشکی و هسته ای کره شمالی در ماه های دسامبر و فوریه و تحریم های اعمال شده علیه این کشور به وسیله شورای امنیت از عوامل تشدید کننده بحران در شبه جزیره کره بوده است.

در همانحال، مقام های آمریکایی تلاش کرده اند تا محتوای گزارش اطلاعاتی را کم اهمیت جلوه دهند که حاکی از توانایی موشک‌های کره شمالی به حمل کلاهک های هسته‌ای است.

یک نماینده جمهوریخواه کنگره روز پنجشنبه در یک جلسه پرسش و پاسخ بخشی از یک گزارش سازمان اطلاعات دفاعی آمریکا را قرائت کرد که بیانگر توانایی موشک های میان برد کره شمالی به حمل کلاهک هسته ای بود.

Image caption گزارش محرمانه وزارت دفاع حاکی از توانایی موشکهای کره شمالی به حمل کلاهک اتمی بود

مقام های آمریکایی پیش از این گفته بودند که موشک های کره شمالی از توانایی مسلح شدن به چنین کلاهک هایی برخوردار نیستند.

در پی انتشار اظهارات نماینده کنگره در مورد توانایی موشکی و هسته ای کره شمالی، جورج لیتل، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا ارائه چنین ارزیابی از توانایی موشکی کره شمالی را غیردقیق توصیف کرد.

آقای لیتل گفت: "مطرح کردن این موضوع که کره شمالی چنین توانایی هسته ای را آزمایش کرده یا به نمایش گذاشته غیردقیق است."

به رغم برخورداری کره شمالی از توانایی تولید سلاح هسته ای، کارشناسان بر این باورند که این کشور فاقد دانش تولید تسلیحات اتمی قابل نصب بر روی موشک های دوربرد است.

در روزهای گذشته در پی انتشار گزارش هایی درباره انتقال دو موشک میان برد کره شمالی به سواحل شرقی این کشور، ارتش های آمریکا و کره جنوبی سطح آماده باش خود را افزایش داده اند.

همزمان، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا برای یک سفر منطقه ای از پیش برنامه ریزی شده، راهی شرق آسیا شده است.

به گفته دیپلمات های همراه آقای کری، وزیر امور خارجه آمریکا در این سفر از چین خواهد خواست از نفوذ خود برای کاستن از اقدام های "بی ثبات کننده" کره شمالی استفاده کند.

چین از معدود کشورهای دارای روابط نزدیک با حکومت کره شمالی است و تامین کننده اصلی نیازهای اقتصادی آن کشور است.

مطالب مرتبط