جان کری وارد چین شد

جان کری، وزیر خارجه آمریکا
Image caption از زمان بروز تنش های اخیر در شبه جزیره کره، چین به عنوان تنها متحد کره شمالی بارها از تمامی طرف‌ها خواسته تا به بحران در این شبه جزیره پایان دهند

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در ادامه سفر خود به شرق آسیا وارد چین شده است تا با مقامات این کشور در مورد کاهش تنش میان دو کره و افزایش فشارها بر پیونگ یانگ مذاکره کند.

آقای کری امیدوار که بتواند مقامات پکن را به عنوان بزرگترین حامی کره شمالی، راضی کند تا از پیونگ یانگ بخواهند به تهدیدهای خود علیه همسایه جنوبی اش خاتمه دهد.

در همین حال چین گزارش‌های منتشره درباره استقرار نیروهای نظامی این کشور در مرز مشترک با کره شمالی را تکذیب کرده است.

خبرگزاری شین هوا به نقل از یکی از مقامات وزرات دفاع چین انتشار چنین گزارش هایی را نادرست خوانده است.

این مقام وزارت دفاع چین تاکید کرده که کشورش به حفظ صلح و ثبات در منطقه شمال شرق آسیا پایبند است.

از زمان بروز تنش های اخیر در شبه جزیره کره، چین به عنوان تنها متحد کره شمالی بارها از تمامی طرف‌ها خواسته تا به بحران در این شبه جزیره پایان دهند.

در همین حال سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است که از پیشنهاد سوئیس در مورد میزبانی نشستی با شرکت همه کشورهای درگیر در برنامه هسته‌ای کره شمالی استقبال می کند.

وزیرخارجه سوئیس در جریان کنفرانسی پیشنهاد داد تا نشستی در مورد برنامه هسته ای کره شمالی در ژنو برگزار شود که متعاقب آن آقای لاوروف گفت در صورتی که کره شمالی موافقت کند که با روسیه، ژاپن، کره جنوبی، آمریکا و چین وارد مذاکره شود، این کشور هم از برگزاری چنین نشستی استقبال می کند.

سوئیس همچنین برای حل بحران در شبه جزیره کره پیشنهاد داده بود که بین کره شمالی و آمریکا میانجی‌گری کند.

کره شمالی در هفته های اخیر به طور مکرر کره جنوبی و آمریکا را تهدید به جنگ کرده است.

مطالب مرتبط