انتخابات ونزوئلا: شبح چاوز ناظر بر تبلیغات مادورو

نیکولاس مادورو
Image caption نیکولاس مادورو :"روز چهاردهم آوریل، ده میلیون پرنده کوچک پرواز خواهند کرد"

نیکولاس مادورو و هنریکه کاپریلاس دو کاندید رقیب در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا روز پنجشنبه (۱۱ آوریل) با حضور در جمع پر شور طرفدارانشان، آخرین سخنرانی های تبلیغاتی خود را ایراد کردند.

در آستانه انتخابات روز یکشنبه هزاران نفر از طرفداران دو کاندیدا در دو شهر ونزوئلا آخرین تجمعاتشان را برگزار کردند.

نیکولاس مادورو در جمع هوادارانش از خیابانهای اصلی پایتخت عبور کرد و از آنها خواست تا راه "فرمانده چاوز" را ادامه دهند.

آقای مادورو که در حال حاضر کفیل ریاست جمهوری ونزوئلاست در اکثر نظر سنجی ها، از رقیب خود با فاصله زیادی پیشتاز است. اگر مادورو پیروز شود، حزب سوسیالیست حاکم کنترل خود را بر بزرگترین منابع نفتی جهان و ۲۹ میلیون شهروند ونزوئلا حفظ خواهد کرد.

دیه گو مارادونا، قهرمان مشهور فوتبال آرژانتین برای حمایت از آقای مادورو به کاراکاس آمده بود و در تجمع روز پنج شنبه در کنار او ظاهر شد.

شعار تبلیغاتی ستاد آقای مادورو - "ما همه چاوز هستیم" – نشان می دهد این عضو سابق سندیکای اتوبوسرانی کاراکاس چقدر برای پیروزی خود از هوگو چاوز، رئیس جمهور سابق مایه گذاشته است. مادورو آقای چاوز را "پدرش" توصیف کرده و در تبلیغات انتخاباتی خود بارها ویدئویی از آقای چاوز پخش کرده که در آن او مادورو را به کفالت ریاست جمهوری منصوب کرده است.

آقای مادورو برای انتصاب خود به آقای چاوز حتی به ماورا الطبیعه هم متوسل شده و در بعضی از سخنرانی هایش گفته روح آقای چاوز در کالبد پرنده ای به او ظاهر شده که سه بار دور او چرخیده و بعد دعایی را برای پیروزی او زمزمه کرده است.

تحلیلگران می گویند آقای مادورو ناچار است به این ترفندها متوسل شود چون محبوبیت خودش با اقبال مردمی آقای چاوز اصلا قابل مقایسه نیست.

در شهر بارکویزیمو، هنریکه کاپریلس برای دومین بار ظرف هفت ماه اخیر سخنرانی نهایی تبلیغاتی خود را ایراد کرد.

Image caption هنریکه کاپریلاس:"روز یکشنبه، ما بین زندگی و مرگ انتخاب خواهیم کرد"

آقای کاپریلاس با انتقاد شدید از ناکارامدی حکومت در محار بحران ناامنی و جنایتهای سازمان یافته در ونزوئلا، در بخشی از سخنرانی خود گفت: "برای خاطر خدا، من از شما می خواهم که روز یکشنبه به نابودی خشونت رای دهید. آنهایی که در حکومت هستند دغدغه آرامش مردم را ندارند. اگر مردم مرعوب باشند، این به نفع حاکمان است. آنهایی که در حکومت هستند هرگز کاری برای امنیت شما نکرده اند. روز یکشنبه ما بین امنیت مردم و یا امینت گروهی از مردم که ارتباطاتی دارند و امنیت را از باقیه مردم سلب کرده اند انتخاب خواهیم کرد."

یک هفته پیش، بیش از ۱۰۰ هزار نفر از طرفداران آقای کاپریلس در کاراکاس تجمعی تبلیغاتی برگزار کردند. اما علی رغم این نمایش قدرت و تخلفات انتخاباتی متعددی که به کاندیدای حزب حاکم نسبت داده شده، آقای مادورو در این ساعات باقی مانده به انتخابات، پیشتازی خود را حفظ کرده است.

در رقابتهای انتخاباتی این دوره، کاندیداها به جای صحبت از سیاستهای خود بیشتر به اتهام زنی، طرح تئوری های توطئه علیه یکدیگر و دشنام متوسل شده اند. آقای مادورو مدعی شده که مزدوران اجیر شده سی آی ای وارد ونزوئلا شده اند که او را ترور کنند و روند انتخابات را مختل کنند. اوپوزیسیون هم در مقابل آقای مادورو را به تحقیر یک "شوفر اتوبوس" و یک "احمق بی دست و پا" خطاب کرده اند.

مطالب مرتبط