درگیری در زندان گوانتانامو

Image caption بازداشتگاه گوانتانامو سال ۲۰۰۲برای نگهداری مظنونان به اقدامات تروریستی باز شد.

خروج اجباری زندانیان از بخش های عمومی زندان گوانتانامو به درگیری منجر شد.

بسیاری از زندانیانی که از بخش عمومی منتقل شده اند در اعتصاب غذا بودند.

درگیری میان زندانیان و نگهبانان زندان روی داده است.

یک سخنگوی ارتش آمریکا گفته دلیل انتقال زندانیان این بوده که در بخش های عمومی روی دوربین های مدار بسته و پنجره ها را پوشانده بودند.

به گفته این سخنگو در این درگیری زندانیان از "اسلحه های خود ساخته" استفاده کرده اند و نگهبانان نیز در مقابل گلوله مشقی شلیک کرده اند.

پنتاگون وزارت دفاع آمریکا می گوید ۴۳ زندانی در اعتصاب غذا هستند اما وکلای زندانیان گوانتانامو می گویند تعداد آنها بیشتر است.

به گفته مقامات ارتشی، نزدیک ده نفر از اعتصاب کنندگان به زور تغذیه می شوند.

به گفته کاپیتان رابرت دوراند، از مرکز فرماندهی جنوبی ارتش آمریکا درگیری های روز شنبه جراحت جدی در میان زندانیان و یا نگهبانان به جای نگذاشته است.

سرهنگ گرگ جولیان، سخنگوی دیگر ارتش به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است: "اطمینان دارم که یکی از زندانیان مجروج شده اما تنها دچار کبودی شده و جراحاتش جزئیست."

وکلای برخی از زندانیان اقدامات مقامات کمپ دلتا در گوانتانامو را محکوم کرده اند.

کارلوس وارنر یکی از وکلا که نماینده چندین زندانیست به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است: "ارتش به درگیری دامن می زند."

یاس زندانیان

اعتصاب غذا پیش از این هم در زندان گوانتانامو رخ داده بود اما این اعتصاب غذا که از فوریه سال ۲۰۱۳ آغاز شده گسترده ترین و طولانی ترین نمونه است.

با این همه مقامات زندان گوانتانامو ارتباط اعتصاب غذا را با "بی احترامی به نسخه هایی از قرآن در بازرسی سلول زندانیان" رد می کنند.

گروه های حامی حقوق بشر و وکلای زندانیان می گویند این اعتصاب غذا سرخوردگی فزاینده زندانیان از ناتوانی ارتش در تعیین سرنوشت آنها را بازگو می کند.

گفته می شود نزدیک به ۱۰۰ زندانی در گوانتانامو برای ترک این زندان مجوز گرفته اند اما محدودیت های قانونی کنگره و نگرانی از بدرفتاری با آنها در کشورهای دیگر مانع آزادیشان شده است.

بازداشتگاه گوانتانامو سال ۲۰۰۲ و در پی حمله یازده سپتامبر برای نگهداری مظنونان به اقدامات تروریستی باز شد.