جان کری "جدیت" چین در حل بحران کره شمالی را ستود

Image caption وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه عازم ژاپن خواهد شد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید چین در کمک به برطرف شدن تنش بر سر برنامه هسته ای کره شمالی "بسیار جدیست".

پیشتر آمریکا و چین اعلام کردند قصد دارند با همکاری یکدیگر شبه جزیره کره را "عاری از سلاح های هسته‌ای" کنند.

در همین رابطه جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفت که دو کشور موافقت کردند تا در مورد اتخاذ اقداماتی در این باره گفتگوهای بیشتری انجام دهند با این هدف که هرچه زودتر راه رسیدن به این مقصود مشخص شود.

مسئول سیاست خارجی چین هم گفته است که بحران کره شمالی باید از طریق گفتگو و به روش صلح آمیز حل و فصل شود.

این در حالی است که آمریکا تا توقف فعالیت‌های هسته‌ای از سوی کره شمالی، با هرگونه مذاکره ای با آن کشور مخالف است.

کره شمالی اخیرا در پاسخ به تحریم‌ها علیه کشورش و همچنین مانور نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی، این دو کشور را به جنگ تهدید کرده است.

در پی انتقال دو موشک دوربرد موسودان کره شمالی به ساحل شرقی کشور تردیدهایی نیز در خصوص احتمال آماده شدن پیونگ یانگ برای شلیک موشک مطرح شده بود.

آقای کری گفته است هر اقدامی در این جهت "اشتباهی بزرگ" خواهد بود.

روز شنبه در پی یک روز ملاقات در پکن با رییس جمهوری و سایر مقامات عالیرتبه چین، جان کری گفت هر دو دولت از کره شمالی خواسته اند از هرگونه اقدام تحریک آمیزی بپرهیزد، اقدامی که بدون تردید به شلیک موشک اشاره می کند."

"ورای حرف"

یانگ ژی چی عالیرتبه ترین دیپلمات چین نیز در پی اظهارات آقای کری گفت موضع کشورش واضح و روشن است: "چین قاطعانه به حفظ صلح و ثبات و رسیدن به منطقه ای خالی از تسلیحات هسته ای متعهد است."

آقای ژی چی افزود بحران کره باید "از طریق مسالمت آمیز و با گفتگو" حل شود.

وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفته است که اواخر ماه جاری میلادی مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا همراه با مقامات اطلاعاتی به پکن خواهد رفت.

آقای کری گفت می خواهد مطمئن شود که موضع روز شنبه چین فقط "حرف" نیست و افزود: "شخصا هیچ تردیدی ندارم که چین درباره عاری کردن شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای بسیار بسیار جدیست."

چین تنها متحد کره شمالی و شریک تجاری عمده این کشور است اما روز به روز از خصومت ورزی های این کشور بیشتر به ستوه می آید.

با این همه دمین گراماتیکاس خبرنگار بی بی سی از پکن می گوید راضی کردن چین برای افزایش فشار بر کره شمالی کار ساده ای نخواهد بود.

به گفته خبرنگار بی بی سی چین هنوز هم شاهرگ حیاتی کره شمالی است و بعید است پکن این کمک های اساسی غذا و سوخت به این کشور را قطع کند چرا که از نظر چین چنین کاری کره شمالی را غیرقابل پیش بینی تر خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه عازم ژاپن خواهد شد.

مطالب مرتبط