جان کری از کره شمالی خواست برای خاتمه بحران فعلی وارد مذاکره شود

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که به ژاپن سفر کرده از رهبران کره شمالی خواست که برای خاتمه دادن به بحران در این منطقه وارد مذاکره شود.

آقای کری که در آخرین مرحله از سفرش به کشورهای آسیایی امروز وارد ژاپن شد به کره شمالی هشدار داد که در صورت ادامه تهدیدها، با انزوای بیشتری روبرو خواهد شد.

کره شمالی اخیرا آمریکا و کره جنوبی را تهدید به جنگ کرده است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین بار دیگر بر تعهدات این کشور در قبال متحدان آمریکا از جمله ژاپن تاکید کرد.

آقای کری پیش از ورود به ژاپن از کره جنوبی و چین دیدار کرد و با مقامات آن کشورها درباره بحران کره شمالی مذاکراتی انجام داد.

به گفته وزیر خارجه آمریکا تمامی این کشورها در تلاشند که شبه جزیره کره را به منطقه ای عاری از سلاح های هسته ای تبدیل کنند.

قرار است آقای کری در مدت اقامتش در ژاپن با شینزو آبه، نخست وزیر و فومیو کیشیدا، وزیر خارجه و تنی چند از مقامات عالی رتبه آن کشور دیدار و مذاکره کند.

Image caption وزیر خارجه آمریکا همچنین باردیگر به تعهدات این کشور در قبال متحدان آمریکا از جمله ژاپن تاکید کرد

جان کری روز گذشته در ملاقاتی که در چین با رهبران آن کشور داشت، گفت که دو کشور قول داده اند با همکاری یکدیگر کره شمالی را به توقف برنامه هسته‌ای اش ترغیب کنند.

آقای کری گفت که چین در کمک به حل بحران کره شمالی "بسیار جدی" است .

وزیر خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که آمریکا از منافع خود و متحدانش در مقابل هر گونه حمله‌ای دفاع می کند.

تهدیدات کره شمالی مبنی بر انجام آزمایش موشکی جدیدی باعث شد تا ژاپن سیستم دفاع موشکی پاتریوت را در اطراف توکیو مستقر کند.

دولت ژاپن گفته است هر موشک کره شمالی که وارد فضای آن کشور شود، سرنگون خواهد شد.

وزیر دفاع ژاپن گفته امیدوار است که سفر آقای کری به ژاپن "پیام قاطعی" را به رهبران کره شمالی ارسال کند.

به گفته وزیر دفاع ژاپن "مهم است که دو کشور ( ژاپن و آمریکا) با همکاری بین المللی یکدیگر به کره شمالی بگویند که باید از برنامه های هسته‌ای خود دست بردارد."

توافق همکاری امنیتی ژاپن و آمریکا به دهه ۱۹۵۰ میلادی برمی‌گردد، و براساس آن توافق، آمریکا متعهد است تا در صورت حمله به ژاپن از آن کشور دفاع کند.

خبرنگار بی بی سی در توکیو می گوید دیدار آقای کری به معنای آن است که آمریکا به رهبران ژاپن اطمینان مجدد می دهد که در بحران جاری به حمایت خود از آن کشور ادامه می دهد.

مطالب مرتبط