آغاز رای‌گیری برای انتخاب رئیس‌جمهور جدید ونزوئلا

Image caption نیکلاس مادورو و همسرش

رای‌گیری برای انتخاب جانشین هوگو چاوز که تقریبا چهل روز پیش به علت ابتلا به سرطان درگذشت، آغاز شده و ۱۹ میلیون ونزوئلایی که دارای حق رای هستند، برای انتخاب رئیس‌جمهور جدید رای الکترونیک خواهند داد.

برنده انتخابات پنج روز دیگر به عنوان رئیس‌جمهور جدید سوگند خواهد خورد.

حوزه های رای‌گیری باز شده اند و شهروندان ده ساعت فرصت دارند رای دهند؛ البته رای کسانی که در صف بوده اند پس از پایان زمان رای‌گیری هم اخذ خواهد شد.

این در حالی است که فضایی ملتهب ونزوئلا را فرا گرفته و اتهام زدن رقبای انتخاباتی به یکدیگر از شب پیش از انتخابات شدت گرفته است.

رای‌گیری بصورت الکترونیک انجام می‌شود: اثر انگشت رای دهنده را ماشین ثبت می‌کند و ماشینی دیگر با شناسایی شماره کارت شناسایی، رای فرد را بدون ثبت هویت، اخذ خواهد کرد.

برنده انتخابات تا سال ۲۰۱۹ رئیس‌جمهور خواهد بود تا دوره شش ساله ای را که هوگو چاوز شروع کرد و با مرگ او ناتمام ماند به پایان برساند.

از ۱۵ اسفند سال گذشته که هوگو چاوز پس از دو سال مبارزه با سرطانی که نوع آن اعلام نشد درگذشت، معاون او نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور موقت بوده است.

آقای مادورو که هوگو چاوز او را جانشین خود خوانده بود یکی از دو نامزد اصلی انتخابات است.

نامزد دیگر هنریک کاپریلس فرماندار ایالت میرانداست که در انتخابات قبلی با اختلاف کمی از آقای چاوز شکست خورد.

در حالیکه به نظر می‌رسید آقای مادورو به راحتی در انتخابات برنده شود، آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اختلاف دو نامزد رو به کاهش است.

Image caption هنریکه کاپریلس

تلویزیون دولتی ونزوئلا، پس از پایان مهلت رسمی تبلیغات، آقای مادورو را در کنار دیه گو مارادونا، اسطوره فوتبال آرژانتین در حال بازدید از مزار آقای چاوز نشان داد.

آقای کاپریلس دیشب (شنبه شب) و در پی پخش این گزارش تلویزیونی، آقای مادورو را به نقض قانون انتخابات و استفاده از امکانات عمومی برای تبلیغات متهم کرد.

تلویزیون دولتی ونزوئلا مصاحبه ای را نیز با آقای مادورو درباره کودتای سال ۲۰۰۲ علیه هوگو چاوز پخش کرده است.

پخش این تصاویر بعد از پایان مهلت تبلیغات، اعتراض مخالفان را برانگیخت و تیم انتخاباتی مخالفان شکایت رسمی خود را به کمیته انتخابات ونزوئلا ارائه کردند.

مطالب مرتبط