کره شمالی صد و یکمین سالگرد تولد بنیانگذار خود را جشن گرفت

Image caption حضور مقامات عالیرتبه کره شمای در آرامگاه مانسودا در پیونگ یانگ

در حالیکه تلاشهای دیپلماتیک برای کاهش تنش بین کره شمالی و آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای این کشور ادامه دارد، این کشور مراسم بزرگداشت صد و یکمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ بنیانگذار خود را برگزار کرد.

در حالیکه خیابانهای پیونگ یانگ با پرچمها و پلاکاردها آذین بندی شده کیم جونگ اون رهبر فعلی کره شمالی امروز در آرامگاه پدربزرگش حاضر شد تا "نهایت احترام و خاضعانه ترین تکریمها" را نثار رهبر سابق کشور کند.

امسال نیز همچون سالهای گذشته حکومت کمونیستی با مراسم ورزشی، نمایشگاههای هنری و جشنواره های مختلف تولد بنیانگذار خود را که در سال ۱۹۹۴ در گذشت جشن گرفته است.

جان سادورث خبرنگار بی بی سی در سئول می‌گوید مراسم امروز نشان دهنده آن چیزی است که انگیزه اصلی جنگ لفظی و اقدامات تحریک آمیز اخیر کره شمالی است: اطمینان خاطر از دوام حکومت.

در همین حال برخی منابع گفته‌اند پیونگ یانگ امروز یک آزمایش موشکی انجام خواهد داد اما خبرنگار بی بی سی به نقل از منابع کره جنوبی می‌گوید که "روز خورشید" مهمترین روز در تقویم کره شمالی است و تمرکز بر جشن و بزرگداشت خواهد بود نه اقدامات تحریک آمیز، و اگر قرار به آزمایش موشکی باشد این کار در روزهای آینده صورت خواهد گرفت نه امروز که در واقع پاسداشت سنت دیرینه "کیش شخصیت" در این کشور منزوی است.

سال گذشته در همین موقع -صدمین سال تولد کیم ایل سونگ- کره شمالی برای قرار دادن ماهواره در مدار زمین موشکی پرتاب کرد که اندکی بعد از پرتاب منفجر شد.

مراسم امروز در حالی برگزار می‌شود که کره شمالی در آخرین اقدام پیشنهاد کره جنوبی را برای از سر گیری کار در مجتمع صنعتی مشترک دو کشور رد کرد و آن راپیشنهادی "بی معنی و تو خالی" برای مخفی نگه داشتن نقشه‌های تجاوز قلمداد کرد.

مطالب مرتبط