حکم استرداد قوت‌اف به تاجیکستان صادر شد

Image caption دادگاه شهر دوبی حکم استرداد عمرعلی قوت اف را صادر کرده است

عمرعلی قوت اف، یک تن از رهبران مخالفان دولت تاجیکستان به شهر دوشنبه استرداد خواهد شد.

نیکلای نیکلای یف، وکیل مدافع عمرعلی قوت اف، به خبرگزاریها گفته است که روز یکشنبه ۱۴ آوریل، دادگاه شهر دوبی امارات متحده عربی حکم استرداد آقای قوت اف را صادر کرده است.

آقای نیکلای یف گفته است که تصمیم دادگاه معنی استرداد فوری آقای قوت اف را نداشته و امکانات قضایی برای جلوگیری از این عمل وجود دارد.

در همین حال، عبدوسمیع دادابایف، سخنگوی دادستانی کل تاجیکستان، روز دوشنبه ۱۵ آوریل، در صحبت با بی بی سی در مورد امکان استرداد عمرعلی قوت اف به تاجیکستان ابراز بی اطلاعی کرد.

شیرخان سلیمزاده، دادستان کل تاجیکستان، در نشست خبری در شهر دوشنبه در ماه ژانویه سال جاری گفته بود که دولت این کشور رسماً از امارات متحده عربی درخواست استرداد عمرعلی قوت اف را کرده است.

آقای قوت اف به ارتکاب جرایم اقتصادی، از جمله، به سرقت بردن ۶ میلیون سامانی متهم شده است.

همچنین، فتاح سعیداف، رئیس آژانس نظارت مالی و مبارزه با فساد تاجیکستان، سه ماه قبل در جمع خبرنگاران عمرعلی قوت اف را در آدم‌ربایی متهم کرده بود.

در همین حال، سازمانهای دفاع از حقوق بشر از امارات متحده عربی دعوت کرده‌اند که از استرداد عمرعلی قوت اف به تاجیکستان خودداری کنند.

به گفته سازمان عفو بین‌الملل، ممکن است آقای قوت اف در تاجیکستان به خاطر "اعتراف گناه‌هایش" مورد اذیت و آزار و شکنجه قرار گیرد.

ضمناً، عمرعلی قوت اف، رهبر سازمان مخالف دولت تاجیکستان موسوم به "گروه ۲۴" روز ۲۳ دسامبر سال گذشته با درخواست دولت تاجیکستان در فرودگاه شهر دوبی بازداشت شد.

در تابستان سال گذشته آقای قوت اف رهبر سازمان "گروه ۲۴" انتخاب شد که مقرش شهر مسکو می‌باشد.

آن زمان آقای قوت اف به بی‌بی‌سی گفته بود که این ائتلاف مخالف دولت تاجیکستان محسوب شده، تعداد اعضای آن بالغ بر ۱۰ هزار نفر بوده و از حقوقدانها، سیاست‌شناسها و جوانان صاحب‌استعداد و تحصیلدیده عبارت است.

عمرعلی قوت اف هدف این ائتلاف را "سرنگون کردن رژیم رحمان و دادن آزادی به مردم تاجیکستان با راه مسالمت‌آمیز" عنوان کرده بود.

مطالب مرتبط