کریم اف در مورد امکان تشنج اوضاع منطقه هشدار داد

Image caption رؤسای جمهوری ازبکستان و روسیه در کرملین دیدار کردند

رئیس جمهوری ازبکستان گفته است که خروج نیروهای ناتو از افغانستان در سال آینده ممکن است به بروز جنگ داخلی در این کشور و تشنج وضع منطقه در کل منجر شود.

اسلام کریم اف که روز دوشنبه ۱۵ آوریل، در شهر مسکو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار داشت، گفته است: "توازن نیروها در منطقه در حال دگرگونی است و این تغییرات به سمت بهبودی نیست. از این لحاظ، لازم است ما زود به زود دیدار کرده و مسائل مربوط به خطرات تروریسم و بنیادگرایی مذهبی را بررسی کنیم. طبیعی است که هیچ کسی جرأت اعلام جنگ با ما نمی‌کند. اما خطرات تروریسم و بنیادگرایی از جنگ مستقیم بدتر است."

بنا به اطلاع رسانه‌های روسیه، آقای کریم اف همچنین مسائل آب و انرژی در منطقه را مطرح کرده، اما از پاسخ آقای پوتین به این مسائل اطلاعی پخش نشده است.

ضمناً، در جریان سفر ولادیمیر پوتین به قرقیزستان در پاییز سال گذشته در زمینه سرمایه‌گذاری روسیه در بنیاد نیروگاه “قمبراته-۱” و نیروگاههای دیگر در رودخانه نارین قرقیزستان سند حقوقی امضا شده بود.

ازبکستان از آن نگران است که بنیاد نیروگاه بزرگ در رودخانه فرامرزی در تنظیم تقسیم منابع آب منطقه و وضع محیط زیست اثر نامطلوب بگذارد.

در ملاقات آقایان پوتین و کریم اف موضوع وضع حقوقی مهاجران کاری ازبک در روسیه هم مطرح شده است.

طبق اطلاع رسمی روسیه، فعلاً در روسیه حدود ۳ میلیون اتباع ازبکستان فعالیت کرده و در سال گذشته این افراد به کشور خود به مقدار ۶ میلیارد دلار پول انتقال داده‌اند.

این در حالیست که برخی از سیاستمداران روسیه، با شمول دمیتریی راگازین، معاون نخست‌وزیر این کشور مکرراً موضوع جاری کردن مقررات ویزا با کشورهای آسیای مرکزی را مطرح کرده‌اند.

در جریان دیدار اسلام کریم اف، رئیس جمهوری ازبکستان از روسیه میان این دو کشور در زمینه همکاریها در بخشهای فرهنگ، علم و فن، سرمایه‌گذاری و جلوگیری از موارد پولشویی ۴ سند همکاری امضا شده است.

عمومیت‌های پوتین و کریم اف

نخستین سفر ولادیمیر پوتین پس از پیروز‌ی در انتخابات ریاست جمهوری در روسیه در سال ۲۰۰۰، سفر به ازبکستان بود.

از آن زمان کارشناسان به مشترَکات اعمال و خصلتهای رؤسای جمهوری روسیه و ازبکستان تأکید می‌کنند.

در زمان ریاست جمهوری آقای پوتین میان روسیه و ازبکستان در زمینه همکاری استراتژیک سند حقوقی امضا شده بود. ولی در پی خروج ازبکستان از سازمان پیمان امنیت دست‌جمعی این سند اهمیت خود را از دست داده است.

همچنین، اسلام کریم اف به پیشنهاد ولادیمیر پوتین در باره تأسیس اتحادیه اروآسیا مخالفت کرده است.

به گفته کمال‌الدین ربیم اف، کارشناس مسائل سیاسی مقیم پاریس، ممکن است این گامهای ازبکستان پرزیدنت پوتین را از اسلام کریم اف دلسرد کند.

آقای ربیم اف گفته است: "با این همه میان پوتین و کریم اف عمومیتهایی به چشم میخورند. آقای کریم اف رهبر نیرومند را احترام می‌کند. آقای پوتین نیز از اسلام کریم اف بسیار چیزها را آموخته و اگر چه به شخصیت او احترام ندارد، اما به طرز اداره آقای کریم اف احترام قائل است."

مطالب مرتبط