بمبگذاری بوستون؛ اجرای حرفه ای، عاملان ناشناس

Image caption عملکرد دولت آقای اوباما در این پرونده، آزمایش بزرگی برای او در عرصه امنیتی خواهد بود

هویت یا انگیزه بمبگذار بوستون هنوز مشخص نشده اما آنچه بمب‌های دست ساز او بر سر دوندگان و تماشاچیان مسابقه دوی ماراتن آورده است، از دید کار‌شناسان امنیتی، یک حمله تروریستی موفقیت آمیز ارزیابی می‌شود.

مایکل شویر ، مامور سابق سازمان سی آی‌ای، به بی‌بی سی فارسی می‌گوید که عامل بمبگذاری حرفه‌ای عمل کرده است.

او می‌گوید: «زمان بندی برای حمله آسان بود. برنامه ماراتن از قبل ریخته می شود. بنابراین یک سال وقت داشتند که برای بمبگذاری آماده شوند و اگر موفق نمی‌شدند می‌توانستند که سال آینده دوباره تلاش کنند. همین طور، هزینه حمله بالا نبوده است. مواد منفجره دست ساز بوده. هر کس که این بمبگذاری را انجام داد خیلی عالی برنامه ریزی کرده بود.»

بمبگذاری روز دوشنبه دست کم سه کشته و بیش از ۱۷۰ زخمی برجای گذاشته است که حال تعدادی از زخمی ها وخیم گزارش می‌شود.

دو بمب دست ساز تقریبا هم زمان در نزدیکی خط پایان پر ازدحام مسابقه منفجر شدند تا حداکثر تلفات ایجاد شود.

راجر کریسی، از مقام‌های امنیتی ارشد کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون و جورج بوش، بعید می‌داند که عامل بمبگذاری دچار بیماری روانی یا بی‌ثباتی روحی باشد.

او به بی‌بی سی فارسی می‌گوید: «این حمله موفقیت آمیز بوده، غیرنظامیان بیگناه را کشته، صد‌ها نفر را دچار نقص عضو کرده و یک کلان شهر ایالات متحده و کل کشور را تحت تاثیر قرار داده است. بر اساس تعریف هر کار‌شناسی، این‌ها ویژگی‌های یک حمله موفق است. به همین علت شما خواهید دید که دولت در این پرونده از تمام توانش برای دستگیری عاملان آن استفاده خواهد کرد.»

داخلی یا خارجی؟

Image caption تدابیر امنیتی در شهرهای بزرگ آمریکا تشدید شده است

مقام های امنیتی فدرال سخت در تلاشند که با بررسی پلیسی صحنه جرم و بقایای بمب ها سرنخی در این پرونده پیدا کنند.

در این میان، گمانه زنی در رسانه ها درباره انگیزه‌های سیاسی یا ایدئولوژیک عامل یا عاملان ادامه دارد، هرچند در این باره اتفاق نظری دیده نمی شود.

مایکل شویر دخالت گروه‌های راست افراطی داخلی در واقعه بوستون را بعید می‌داند.

او می‌گوید: «اگر گروه‌های راستگرای داخلی می‌خواستند حمله کنند، اماکن دولتی را هدف قرار می‌دادند، جاهایی مانند اداره پست، سازمان مالیات فدرال یا چیزی مشابه آن‌ها. به نظر می‌رسد که عامل بمبگذاری بوستون به گروه‌هایی مانند القاعده یا لشکر طیبه وابسته باشد یا کسی که از این گروه‌ها خط گرفته و به تنهایی یا با همدستی دیگران کارش را انجام داده است.»

گروه‌های راست افراطی معمولا با دولت فدرال و نمادهای قدرت آن سر جنگ دارند اما در گذشته مردم عادی را هم هدف قرار داده‌اند.

در آمریکا خیلی‌ها هنوز بمبگذاری در مرکز بازی‌های المپیک آتلانتا در سال ۱۹۹۶ میلادی را فراموش نکرده‌اند، حمله‌ای که دو کشته و بیش از ۱۰۰ زخمی برجای گذاشت.

پنج سال طول کشید که اف بی آی عامل آن بمبگذاری، اریک روداف، که از چهره‌های راست افراطی بود را دستگیر کند.

بعضی از ناظران این احتمال را مطرح می کنند که بمبگذاری بوستون می تواند تکرار سناریوی آتلانتا باشد.

راجر کریسی می‌گوید: «به نظر من، این بمبگذاری ارتباطی به تروریسم بین المللی ندارد. بمبگذاری در مسابقه ماراتنی که در روز تعطیل میهن پرستان برگزار می شود، از نظر محلی اهمیت نمادین دارد. به همین خاطر، احساس من این است که این حمله بعد بین المللی ندارد.»

بمبگذاری بوستون در «روز میهن پرستان» که در ایالت ماساچوست تعطیلی رسمی است انجام شد، تعطیلی ای که هر سال به یاد اولین نبردهای جنگ استقلال آمریکا از سلطه بریتانیا جشن گرفته می شود.

این اولین بار است که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، مردم غیرنظامی در چنین سطح گسترده‌ای در خاک ایالات متحده هدف قرار گرفته‌اند. انگیزه و ماهیت عامل یا عاملان بمبگذاری هرچه باشد، عملکرد دولت آقای اوباما در این پرونده، آزمایش بزرگی برای او در عرصه امنیتی خواهد بود.

مطالب مرتبط