نیروهای نظامی پاکستان به کمک زلزله زدگان شتافتند

بلوچستان
Image caption زمین لرزه در مرز با ایران خسارات گسترده ای را در داخل خاک پاکستان بر جای گذاشته است

نیروهای نظامی پاکستان برای کمک به آسیب دیدگان از زمین لرزه اخیر در ایالت بلوجستان به آن منطقه اعزام شده اند.

روز گذشته، زمین لرزه ای به بزرگی ٧ و ٨ دهم در مقیاس ریشتر در منطقه سراوان نزدیک مرز مشترک ایران و پاکستان روی داد که در اثر آن، یک نفر در ایران کشته و چند نفر دیگر زخمی شدند و خساراتی هم به برخی سازه ها فرسوده وارد آمد اما خسارات و تلفات گسترده ای در پاکستان باقی گذاشت.

این زمین لرزه، که در تعدادی از کشورهای منطقه، از کویت گرفته تا هند نیز احساس شد، دست کم سی و پنج نفر را در پاکستان کشته و یکصد و پنجاه تن دیگر را زخمی کرده است.

کارشناسان گفته اند که زمین لرزه در عمق ٩٥ کیلومتری سطح زمین روی داد و به همین دلیل هم خسارات آن به مراتب کمتر از آن بود که از زمین لرزه ای به این بزرگی انتظار می رفت.

بیشتری خسارات و تلفات این زمین لرزه از منطقه مشکل، ناحیه خاران ایالت بلوچستان پاکستان گزارش شده و به گفته مقامات محلی، این زمین لرزه تعدادی از ساختمان های این منطقه را به طور کامل تخریب کرده است.

همچنین، در روز چهارشنبه رسانه های خبری ایران و پاکستان از وقوع چند پس لرزه خبر دادند که بزرگی یک از آنها ٥ و ٧ دهم درجه در مقیاس ریشتر گزارش شده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد با ارسال پیامی آمادگی این سازمان برای کمک به آسیب دیدگان را اعلام کرده است.

پیشتر، وزارت خارجه آمریکا هم گفته بود که آماده ارسال کمک به زلزله زدگان در هر دو کشور ایران و پاکستان است.

به گزارش شاه‌زب جیلانی، خبرنگار بی بی سی از کویته، مرکز ایالت بلوچستان پاکستان، منطقه زلزله زده در منطقه ای دورافتاده نزدیک مرز با ایران واقع شده و برای رسیدن به آن، یک سفر ده یا دوازده ساعته از کویته ضرورت دارد.

در عین حال، به دلیل حملات و اقدامات خصمانه افرادی که گفته می شود به گروه های اسلامگرای سنی تندرو تعلق دارند، سفر زمینی در این ولایت خطرناک است.

در مقابل، ملی گرایان بلوچ نیز ارتش پاکستان را به سختگیری علیه مردم بومی متهم کرده و می گویند که دولت پاکستان عملا این ولایت را اشغال نظامی کرده و ده ها هزار تن از شبه نظامیان وابسته به ارتش در سراسر این ایالت مستقر شده اند.

پس از وقوع زمین لرزه روز سه شنبه، ارتش عملیات امدادرسانی گسترده ای را به اجرا گذاشته و هلی کوپترهای نظامی برای تحویل دارو، مواد غذایی و چادر به زلزله زدگان به فعالیت پرداخته اند.

خبرنگار بی بی سی می گوید برخی از ساکنان محلی معتقدند که ارتش می کوشد با اینگونه اقدامات، تصویر مطلوبی از خود در ذهن مردم منطقه باقی بگذارد.

مطالب مرتبط