مراسم تشییع جنازه و یادبود مارگارت تاچر برگزار شد

تشییع جنازه تاچر
Image caption جنازه مارگارت تاچر با تشریفات نظامی به کلیسای جامع سنت پل انتقال یافت

مراسم تشییع جنازه و یادبود مارگارت تاچر، نخست وزیر پیشین بریتانیا، در لندن برگزار شده است.

روز چهارشنبه، ٢٨ فروردین (١٧ آوریل)، در ساعت ١٠ بامداد به وقت محلی، تشییع جنازه مارگارت تاچر، نخست وزیر بریتانیا از سال ١٩٧٩ تا ١٩٩٠، در لندن آغاز شد و تابوت حامل جنازه از یکی از نمازخانه های پارلمان به اتومبیل حمل شد و همراه با اسکورت پلیس برای برگزاری مراسم کوتاه دعا به کلیسای سنت کلمنت دینز، واقع در نزدیک کلیسای جامع سنت پل انتقال یافت.

در دو طرف مسیر عبور اتومبیل حامل جنازه گروهی از مردم تجمع کرده بودند و در مواردی با دست زدن، از جنازه اولین و تنها نخست وزیر زن بریتانیا استقبال کردند.

گروهی از مخالفان سیاست‌های خانم تاچر تهدید کرده بودند که با برگزاری تظاهرات اعتراضی، در جریان این مراسم اخلال خواهند کرد اما در مسیر حرکت اتومبیل حامل جنازه، نشانه ای از تظاهرات اعتراضی دیده نشد.

پس از مراسم کوتاه دعا در کلیسای سنت کلمنت دینز، تابوت پوشیده در پرچم بریتانیا بر یک عراده توپ باقی مانده از زمان جنگ اول جهانی قرار داده شد، و با همراهی اسکورت نظامی متشکل از نمایندگان نیروهای سه گانه برای برگزاری مراسم رسمی مذهبی، به کلیسای جامع سنت پل حمل شد.

خانم تاجر در زمان نخست وزیری با اعزام نیروی نظامی به جزیره فالکلند - مالویناس - که توسط نیروهای آرژانتینی تصرف شده بود، این جزیره را بار دیگر به حاکمیت بریتانیا بازگرداند.

ملکه بریتانیا و همسرش و جمعی از مقامات ارشد سیاسی، اجتماعی و نظامی داخلی و خارجی در مراسم مذهبی در کلیسای سنت پل حضور داشتند.

نگرانی هایی در مورد اقدامات تروریستی در جریان این مراسم وجود داشت که به خصوص، انفجار اخیر در آمریکا آن را تشدید کرد و پلیس لندن گفته بود که برای حفظ امنیت این مراسم، تدابیر ویژه ای پیش بینی کرده است.

در مسیر حرکت جنازه به سوی کلیسای سنت پل، گروهی از مردم با تجمع در دو طرف خیابان، از جنازه استقبال کردند اما در چند مورد، شعارهای پراکنده ای ظاهرا علیه مارگارت تاچر شنیده شد.

در یکی از نقاط این مسیر، پلاکارد دست نوشته ای نیز دیده می شد که در آن نسبت به هزینه برگزاری مراسم تشییع جنازه خانم تاچر اعتراض شده بود.

مراسم مذهبی

مراسم رسمی در کلیسای سنت پل در ساعت ١١ آغاز شد و دقایقی پیش از آن، ملکه بریتانیا و همسرش با اتومبیل به مقابل این کلیسا رسیدند و وارد آن شدند در حالیکه شمشیر موسوم به "شمشیر عزا" پیشاپیش آنان حمل می شد.

Image caption در مسیر حرکت تابوت پلاکاردی در اعتراض به هزینه مراسم تشییع جنازه تاچر هم دیده می شد

این شمشیر آخرین بار حدود پنجاه سال پیش و هنگام حضور ملکه در مراسم بزرگداشت وینستون چرچیل، یکی دیگر از نخست وزیران پیشین بریتانیا حدود مورد استفاده قرار گرفت.

گارد احترام متشکل از نفرات چند واحد نظامی و همچنین تعدادی از بازنشستگان ارتش از تابوت حامل جنازه مارگارت تاچر در برابر کلیسای سنت پل استقبال کرد و تابوت برای برگزاری مراسم مذهبی به داخل کلیسا انتقال یافت.

علاوه بر ملکه و همسرش، دیوید کامرون، نخست وزیر، و اد میلیبند، رهبر حزب مخالف، نخست وزیران پیشین بریتانیا، اعضای هیات دولت و شماری از سیاستمداران و مقامات پیشین از جمله همکاران مارگارت تاچر همراه به اعضای خانواده او در این مراسم حضور داشتند.

در این مراسم، دیوید کامرون آیاتی از انجیل قرائت کرد و سپس اسقف لندن در سخنانی گفت که این مراسم برای دعا و درخواست آمرزش مارگارت تاچر برگزار شده هر چند سیاست‌های نخست وزیر پیشین، موافقان و مخالفانی هم داشته باشد.

Image caption ملکه بریتانیا و همسرش در برابر کلیسای سنت پل

او گفت که خانم تاچر درخواست کرده بود که این مراسم به عنوان "یادبود" برگزار شود و جنبه بزرگداشت نداشته باشد که مستلزم سخنرانی هایی در ستایش از فرد درگذشته است.

خانم تاچر پیرو کلیسای متدیست بود و در ادامه مراسم، روحانیونی از این کلیسا و فرقه های دیگر مسیحیت و سرانحام، سراسقف کانتربوری، عالی ترین مقام کلیسا انگلیکن، برای آمرزش او دعا کردند.

پس از خاتمه مراسم مذهبی، پیکر خانم تاچر توسط گارد احترام از کلیسای سنت پل خارج شد تا بنا بر وصیت او سوزانده و خاکسترش در محل زندگی بازنشستگان ارتش نگهداری شود.

شرکت کنندگان در مراسم

جهت شرکت در مراسم یادبود مارگارت تاچر، دفتر نخست وزیر بریتانیا حدود دو هزار دعوتنامه را برای مقامات و شخصیت های داخلی و خارج ارسال کرده بود که تعدادی از آنها مورد قبول قرار گرفت.

گوردون براون، تونی بلر، و جان میجر، نخست وزیران پیشین بریتانیا از جمله کسانی بودند که همراه با همسرانشان در مراسم روز چهارشنبه حضور یافتند.

اف دابلیو دکلرک، آخرین نخست وزیر رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی، همراه با نماینده اعزامی نلسون ماندلا، رئیس جمهوری اسبق آن کشور، از دیگر حاضران در این مراسم بودند.

نمایندگی دولت ایالات متحده را جیمز بیکر و جورج شولتز، وزیران خارجه آن کشور در دوره زمامداری تاچر، برعهده داشتند و هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق نیز آنان را همراهی می کرد. دیک چنی، معاون سابق رئیس جمهوری، و هنری کسینجر، از وزیران خارجه اسبق آمریکا نیز بدون عضویت در هیات رسمی دولت آن کشور در این مراسم حضور یافتند.

Image caption جمعی از شخصیت های بریتانیایی و خارجی در مراسم یادبود تاچر شرکت کردند

ماریو مونتی، نخست وزیر ایتالیا، شیخ جابر مبارک الحمد الصباح، نخست وزیر کویت همراه با فرزند امیر آن کشور، ولادیس دومبروسکیس، نخست وزیر لتونی، رود لوبرز، نخست وزیر سابق هلند، دونالد توسک، نخست وزیر لهستان هم دعوت دولت بریتانیا برای شرکت در مراسم یادبود تاچر را پذیرفته بودند.

مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا و ماهاتیر محمد، نخست وزیر سابق مالزی هم در این مراسم حاضر بودند اما میخائیل گورباچف، آخرین رئیس جمهوری شوروی، و نانسی ریگان، همسر رئیس جمهوی اسبق آمریکا به دلیل بیماری و ضعف جسمی قادر به حضور در مراسم نبودند.

وزیر امور خارجه آلمان و یکی از مشاوران نزدیک رئیس جمهوری فرانسه نیز نمایندگی آنان در مراسم را برعهده داشتند.

استیون هارپر، نخست وزیر فعلی، و برایان مولرونی، نخست وزیر اسبق کانادا، و جان هوارد، نخست وزیر سابق استرالیا، نیز برای حضور در مراسم یادبود مارگارت تاچر به لندن سفر کردند.

شمار دیگری از کشورها با اعزام دیپلمات های خود در لندن به کلیسای جامع سنت پل، نسبت به نخست وزیر پیشین بریتانیا ادای احترام کردند.

از میان شخصیت های اجتماعی و هنری شرکت کننده در مراسم یادبود نخست وزیر اسبق بریتانیا می توان به شرلی بسی، ویرا لین و الین پیج، خوانندگان بریتانیایی و مایکل کین و رابرت هاردی، بازیگران سینما اشاره کرد.

مطالب مرتبط