بازجویان آمریکایی مظنونان به اقدامات تروریستی را 'شکنجه می‌کردند'

القای حس خفگی
Image caption این گروه می گوید که بازجویان علاوه بر القای حس خفگی از سایر شیوه های شکنجه استفاده می کرده اند

درحالی که آمریکایی ها همچنان به دنبال یافتن سرنخ هایی در مورد عاملان حمله مرگبار روز دوشنبه در بوستون هستند، یک گروه مطالعات حقوقی روز سه شنبه نتایج تحقیقات خود در مورد رفتار دولت آمریکا با مظنونان تروریستی پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را منتشر کرد.

گروه "پروژه قانون اساسی" در واشنگتن در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده دولت آمریکا بعضی از مظنونان تروریستی را شکنجه کرده است.

این گروه تحقیقاتش را با هدایت دو نفر از اعضای سابق کنگره شامل یک جمهوری خواه و یک دموکرات انجام داده است.

تحقیقات "پروژه قانون اساسی" بزرگترین بررسی مستقل در رفتار دولت آمریکا با مظنونان تروریستی و برنامه های بازجویی توصیف می شود.

به علاوه این گزارش می گوید که بلندپایه ترین مقام های دولت در نهایت مسئول آن هستند.

براساس این گزارش دستور شکنجه هرگز رسما به بازجوها ابلاغ نمی شد اما ناقض قوانین آمریکا و قوانین بین المللی بود.

دولت جورج بوش که تا سال ۲۰۰۸ بر سر کار بود استدلال می کرد که کنوانسیون ژنو در مورد پیکارجویان القاعده و طالبان صدق نمی کند و سی آی ای اجازه دارد علیه بازداشتی های بلندپایه این گروه ها از شیوه های خشن استفاده کند.

طبق کنوانسیون ژنو شکنجه ممنوع است.

بحث در مورد ماهیت شیوه های بازجویی از همان سال های پس از حملات یازده سپتامبر شروع شد و حتی جان مک کین سناتور جمهوری خواه به شدت با آنها مخالفت می کرد.

با این وجود دولت وقت آمریکا هرگز نپذیرفت که اقداماتش معادل شکنجه بوده است و جورج بوش رییس جمهوری وقت کشور صریحا گفت: " آمریکا شکنجه نمی کند".

به علاوه این بحث وجود داشته است که آیا خشونت با مظنونان به جنگ با تروریسم کمک کرده است یا نه.

مقام های دولت بوش در عین حال معتقد بودند کاربرد شیوه های خشن با مظنونان ترویستی به آمریکا در جنگ با تروریسم کمک کرده است.

اما گروه پروژه قانون اساسی می گوید هیچ شاهدی در دست نیست که ثابت کند شیوه های خشن بازجویی به اطلاعات ارزشمند و منحصر به فردی منجر شده باشد که کسبش از راه های دیگر ممکن نبوده است.

در نتیجه تحقیقات این گروه آمده است سازمان اطلاعات مرکزی، سی آی ای، نه تنها از شیوه القای احساس خفگی استفاده کرد، بلکه مظنونان را به دیوار می کوبید، آنها را در حالت های ناراحت با زنجیر می بست، برهنه شان می کرد و گاه تا چند روز آنها را از خواب محروم می کرد.

بسیاری از یافته های این تحقیق از طریق مصاحبه با مامورانی به دست آمده که به شکنجه مظنونان معترض بودند.

حتی مسئولان برنامه بازجویی خشن همه به سختی اجرای آن اذعان کرده اند.

خوزه رودریگز که در سال های نخست پس از حملات ۱۱ سپتامبر مسئول این برنامه در سی آی ای بود به برنامه نیوزنایت بی بی سی گفته است این شیوه ها از جمله در زندان های مخفی سیا در عراق، افغانستان و بازداشتگاه دریایی گوانتانامو به کار گرفته شده است.

دولت اوباما شیوه های خشن بازجویی را شکنجه می داند و آن را ممنوع کرده است.

کمیته اطلاعات سنای آمریکا هم در ماه دسامبر نتیجه تحقیقاتش درباره شیوه های بازجویی از مظنونان را تصویب کرده بود.

این کمیته اقدامات بازجوها را یک اشتباه وحشتناک خواند اما نتایج بررسی های خود را فاش نکرد.

جان مک کین از اعضای کمیته که خود در جریان جنگ ویتنام اسیر جنگی و شکنجه شده بود در آن زمان گفت امیدوار است که این یافته ها مردم آمریکا را قانع کند که شکنجه در شان آنها نیست و دیگر نباید موضوع بحث باشد.

مطالب مرتبط