اسرائیل آماده جلوگیری از 'انتقال سلاح به سوریه' است

Image caption بنیامین نتانیاهو برای شرکت در مراسم تشییع مارگارت تاچر به بریتانیا سفر کرده بود

بنامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در گفتگویی اختصاصی با بی بی سی گفت اسرائیل حق خود می داند که مانع از رسیدن سلاح به دست شبه نظامیان اسلامگرا در سوریه شود.

آقای نتانیاهو گفت نگرانی اسرائیل این است که "چه سلاحی در دست کدام شورشیان باشد."

در حالی که درخواست از جامعه بین‌المللی برای کمک تسلیحاتی به مخالفان مسلح دولت سوریه رو به افزایش است، نگرانی از اینکه این سلاح ها ممکن است به دست چه کسانی بیفتد بیشتر شده است.

"مهمترین نگرانی ما سلاح‌هایی است که همین حالا در سوریه وجود دارد، سلاح‌های زمین به هوا، سلاح‌های شیمیایی و سلاح‌های بسیار خطرناک دیگری که می توانند بازی را عوض کنند."

" این سلاح‌ها می توانند شرایط و توازن قوا را در خاورمیانه تغییر دهند و تهدیدی تروریستی در ابعاد جهانی ایجاد کنند. اینکه ما از خود دفاع کنیم قطعا در جهت منافع ماست اما فکر می کنیم در جهت منافع جهانی نیز هست."

اسرائیل می گوید سیاستش در مورد سوریه عدم مداخله است اما در ماه‌های اخیر به آتش باری سوریه به مناطق تحت کنترل اسرائیل در بلندیهای جولان واکنش نشان داده است.

اسرائیل در سال ۱۹۶۷ بلندی‌های جولان را اشغال و آن را ضمیمه خاک خود کرد اما این الحاق مورد تایید جامع بین المللی نیست.

با این حال نخست وزیر اسرائیل تاکید دارد که کشورش به دنبال تهاجم نظامی به سوریه نیست: "ما مهاجم نیستیم، ما به دنبال برخورد نظامی نیستیم اما آماده دفاع هستیم."

آقای نتانیاهو تایید نکرد که حمله هوایی به کاروان نظامی در سوریه در حدود سه ماه پیش کار این کشور بوده است هر چند باور عمومی این حمله را کار اسرائیل می داند.

در همین حال بشار اسد رییس جمهور سوریه در گفتگویی که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد کشورهای غربی را متهم کرد که به مخالفان مسلح، که او آنها را از اعضای القاعده خواند، سلاح می رسانند و هشدار داد که اروپا و آمریکا در درازمدت بهای سنگینی برای مسلح کردن "القاعده" خواهند پرداخت.

مطالب مرتبط