آمریکا شرط مذاکره با کره شمالی را توقف برنامه هسته ای دانست

Image caption اجرای مراسم در کاخ کودکان مانگ یونگ دا در پیونگ یانگ

آمریکا می گوید آماده مذاکرات واقعی و معتبر با کره شمالی است اما این کشور باید ابتدا ثابت کند که در متوقف کردن برنامه هسته اش جدی است.

این اظهارات در پاسخ به شرط هایی عنوان می شود که کره شمالی برای مذاکره با آمریکا تعیین کرده بود.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید امروز پنج شنبه (۲۹ فروردین) گفت که آغاز مذاکره نیازمند نشانه هایی از تغییر رویه کره شمالی است اما آمریکا تا کنون چنین نشانه هایی ندیده است.

آقای ارنست گفت در واقع "کردار و گفتار ستیزه جویانه رژیم کره شمالی عکس این را نشان می دهد."

کره شمالی امروز مذاکره با آمریکا و "دشمن جنوبی" خود را مشروط به لغو تحریمهای سازمان ملل و متوقف شدن مانور های نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی کرد.

کره جنوبی این شروط را رد کرد و آنها را "غیر قابل درک" خواند.

پس از سومین آزمایش هسته ای کره شمالی حدود دو ماه پیش و تحریمهای سازمان ملل که متعاقب آن اعلام شد، تنش بین پیونگ یانگ و سئول و واشنگتن شدت گرفت.

کره شمالی در هفته های اخیر تهدید کرده است که به پایگاههای آمریکا در منطقه، کره جنوبی و ژاپن حمله خواهد کرد.

این کشور تحریمهای سازمان ملل و مانورهای نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی را دلیل این جنگ لفظی می داند.

"قدم اول لغو تحریمهای سازمان ملل است که بدلایل مسخره ای عَلَم شده اند."

"قدم دوم این است که به تمام دنیا بگویید در هیچ مانور هسته ای برای تهدید ملت ما شرکت نخواهید کرد. بازی جنگی و گفتگو با هم سازگار نیستند."

اما چو تای یونگ یکی از سخنگویان وزارت خارجه کره جنوبی این شروط را "کاملا غیرقابل درک" و "بی معنی" خواند و گفت: "ما جدا از کره شمالی می خواهیم از این تقاضاهای بی معنی دست بردارد و همانگونه که ما بارها درخواست کرده ایم راه های عاقلانه ای را انتخاب کند."

یکی از سخنگویان دولت چین، متحد اصلی کره شمالی، امروز گفت تنها راه حل بحران شبه جزیره کره گفتگوست.

Image caption ماکت شاتل فضایی که در سالن کاخ کودکان مانگ یونگ دا در پیونگ یانگ قرار دارد

پیشنهاد گفتگو

در همین حال وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد امروز با رییس ستاد مشترک آمریکا با ویدئو کنفرانش گفتگو خواهد کرد.

کیم مین سوک سخنگوی وزارت خارج کره جنوبی گفت: "ما قصد داریم درباره همکاری کره جنوبی و آمریکا برای مقابله با تهدید کره شمالی گفتگو کنیم، تهدیدهای این کشور را تجزیه و تحلیل کنیم و ببینیم که چگونه می توانیم همکاری نظامی کره جنوبی و آمریکا را تقویت کرد."

کره جنوبی یکشنبه پیشنهاد گفتگوی مشروط را به کره شمالی ارائه داد اما پیونگ یانگ آن را "نیرنگی حساب شده" خواند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل هم از کره شمالی خواسته تا گفتگو با کره جنوبی در مجتمع صنعتی کاسونگ را با جدیت بررسی کند: "من عمیقا اعتقاد دارم پیشنهاد مذاکره ای که کره جنوبی اخیرا مطرح کرده پیشنهادی اصیل است و امیدوارم کره شمالی آن را واقعا جدی بگیرد."

کاسونگ مجتع صنعتی مشترکی است که در خاک کره شمالی و در حاشیه منطقه حائل بین دو کشور قرار دارد. این مجتمع را کره جنوبی و برای تقویت همکاری با همسایه شمالی اش تاسیس کرده اما کره شمالی از دو هفته پیش مانع دسترسی کارگران هر دو کشور به این مجتمع شده است.

کره جنوبی در هفته گذشته در حالت آماده باش بوده چرا که گمان می رفت کره شمالی یک موشک میانبرد را آزمایش کند.

روز دوشنبه همزمان با مراسم یکصد و یکمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ بنیانگذار کره شمالی هم گفته می‌شد کره شمالی ممکن است آزمایش موشکی انجام دهد اما این مراسم به آرامی و بدون ایجاد تنش برگزار شد.

مطالب مرتبط