خروج مهمات جنگی بریتانیا از افغانستان از طریق قلمرو تاجیکستان

Image caption وزیر خارجه تاجیکستان و سفیر بریتانیا در زمینه انتقال مهمات جنگی نیروهای بریتانیا از افغانستان توسط راههای زمینی تاجیکستان موافقتنامه‌ای را امضا کردند

دوشنبه به بریتانیا اجازه داد در بیرون آوردن مهمات جنگی نیروهایش از افغانستان از راههای زمینی تاجیکستان استفاده کند.

همراخان ظریفی، وزیر امور خارجه تاجیکستان و رابین آرد-اسمیت، سفیر بریتانیا در دوشنبه روز پنجشنبه‌ ۱۸ آوریل، در این زمینه موافقتنامه‌ای را امضا کردند.

آقای آرد-اسمیت که پس از امضای سند همکاری با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت جانبها تنها در مورد انتقال مهمات جنگی از طریق قلمرو تاجیکستان توافق کرده، ولی موضوع خروج سربازان و افسران بریتانیایی توسط قلمرو این کشور مطرح نشده است.

او گفت با توجه به پرهزینه بودن خروج سربازان و افسران از راههای زمینی به احتمال زیاد این نیروها توسط هواپیما از افغانستان خارج خواهند شد.

تعداد نیروهای بریتانیا در افغانستان ۹ هزار و ۵۰۰ نفر بوده و آنها پس از نیروهای آمریکا بزرگترین نیروهای خارجی در این کشور محسوب می‌شوند.

در نظر است ۱۱ هزار کانتینر مهمات جنگی و حدود ۳ هزار ماشین زرهپوش بریتانیا تا سال ۲۰۱۴ از قلمرو افغانستان خارج شود.

انتظار می‌رود بریتانیا در عوض فراهم کردن راههای خروج مهمات جنگی، به تاجیکستان تجهیزات مدرن فنی ارائه کند.

در موافقتنامه امضا شده میان سفیر بریتانیا و وزیر امور خارجه تاجیکستان به موضوع کمکهای فنی بریتانیا به تاجیکستان اشاره‌ نشده‌ است و به گفته سفیر بریتانیا این مسئله در جریان دیدار نهادهای ذیربط دو کشور بررسی و حل خواهد شد.

به گفته او، بریتانیا به نهادهای نظامی تاجیکستان تجهیزات نظامی غیرکشنده ارائه خواهد کرد. همچنین بریتانیا در صدد است به آموزش افسران تاجیک در ساختارهای نظامی بریتانیا مساعدت کند.

گفته می‌شود همزمان با استفاده از راههای زمینی تاجیکستان، بریتانیا از راه آهن ازبکستان نیز برای خروج وسایل نظامی اش از افغانستان استفاده خواهد کرد.

تا حالا تاریخ شروع خروج نیروهای بریتانیا از افغانستان مشخص نشده اما به اعتقاد سفیر بریتانیا این روند باید در آینده نزدیک آغاز شود.

موضوع ارائه کمکهای نظامی بریتانیا به تاجیکستان بار اول در ماه مارس سال گذشته در دیدار نیک هرویی، وزیر نیروهای مسلح بریتانیا با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان مطرح شده بود.

بریتانیا تنها کشور عضو ائتلاف بین‌ المللی علیه تروریسم در افغانستان است که در مورد ترانزیت مهمات جنگی‌اش از افغانستان از طریق حدود تاجیکستان موافقت کرده است.

آمریکا که بخش اعظم این ائتلاف را نیروهای این کشور تشکیل می‌دهد، برای خروج نیروهایش از افغانستان از قلمرو کشورهای دیگر آسیای مرکزی استفاده خواهد کرد.

رابرت بلیک، یاور وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی در جریان دیدارش از تاجیکستان در ماه فوریه سال جاری میلادی گفته بود کشورش قصد خروج نیروهایش توسط خاک تاجیکستان را ندارد.

فعلاً از جمله کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی علیه تروریسم در افغانستان نیروهای محدود فرانسه در فرودگاه شهر دوشنبه مستقر هستند.

طبق اطلاع وزارت دفاع تاجیکستان، تعداد عمومی سربازان فرانسوی ۲۰۰ نفر بوده، ۶ هواپیمای جنگی "میراژ" و ۴ هواپیمای باربر فرانسه در فرودگاه دوشنبه موجود بوده، این نیروها به واحدهای ناتو در افغانستان کمک فنی ارائه می‌کنند.

حالا در افغانستان ۳ هزار و ۳۰۰ تن از نیروهای فرانسه در ولایت کپیسای افغانستان مستقر هستند. فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه اعلام داشت در سال جاری خروج این نیروها از افغانستان شروع خواهد شد.

هنوز روشن نیست که نیروهای فرانسه از افغانستان از طریق کدام مسیر، پاکستان یا کشورهای آسیای مرکزی خارج می‌شوند.

مطالب مرتبط