انتقاد شدید اوباما از سناتورهای مخالف اصلاح قانون مالکیت سلاح

اوباما
Image caption باراک اوباما در کنفرانس خبری روز چهارشنبه را برای واشنگتن "شرم آور" توصیف کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به شدت از سناتورهایی که مانع از تصویب طرح جدید مالکیت سلاح شدند، انتقاد کرده است.

مجلس سنای آمریکا بعدازظهر چهارشنبه با ۵۴ رای منفی در برابر ۴۶ رای مثبت با طرح ارائه شده به وسیله نمایندگان دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات برای شدت بخشیدن به بررسی سوءپیشینه خریداران سلاح مخالفت کرد.

تصویب این طرح به ۶۰ رای مثبت نیاز داشت.

باراک اوباما در واکنش به این رای منفی سنا، این رخداد را "شرم آور" دانست.

آقای اوباما گفت: " امروز همه می دانند که ۹۰ در صد مردم آمریکا از بررسی پیشینه خریداران سلاح که تهیه اسلحه توسط افراد خطرناک را مشکل تر می‌کند، حمایت می‌کنند. منظور ما بزهکاران با سوء پیشینه، مرتکبان خشونت‌های خانوادگی و بیماران روانی خطرناک است. ۹۰ در صد آمریکایی‌ها از این فکر حمایت می‌کنند، و چند دقیقه قبل، نود در صد از دموکرات‌های عضو سنا به این ایده رای مثبت دادند. اما این اتفاق نخواهد افتاد، چون ۹۰ در صد جمهوری‌خواهان سنا علیه آن رای دادند. اکثر سناتورها به حفاظت از شهروندانمان با پیشینه سنجی هوشمندانه تر رای مثبت دادند. اما با ادامه مخدوش کردن قوانین سنا، یک اقلیت موفق شد از پیشرفت این طرح جلوگیری کند. پس در کل امروز روز شرم آوری برای واشنگتن بود."

طرفداران مالکیت سلاح با استقبال از رای منفی سنا، این طرح را ناقض حق اعطاء شده به شهروندان به وسیله قانون اساسی ایالات متحده معرفی کردند.

باراک اوباما در پی کشتار دسامبر گذشته محصلان دبستان سندی هوک در ایالت کانتیکت خواهان سخت تر قوانین مربوط به مالکیت سلاح است و در ابتدا خواهان ارائه طرحی برای منع فروش سلاح های نیمه خودکار و خشاب های با ظرفیت بالا شده بود.

با این حال، مخالفت سرسختانه طرفداران مالکیت سلاح و نگرانی بعضی از سناتورهای دموکرات از احتمال شکست در انتخابات آتی باعث شد که به طرح ارائه شده از سوی یک سناتور دموکرات و یک سناتور جمهوری‌خواه که تنها بر تشدید بررسی سوءپیشینه افراد و بستن راههای فرار از این موضوع در نمایشگاه‌ها و معاملات آنلاین تاکید داشت، رضایت دهد.

به گفته آقای اوباما، نمایندگانی که علیه طرح سناتورها جو منچن و پت تومی رای دادند، نمی توانند دلیل موجهی را برای این مخالفت ارائه کنند و تنها به خاطر سیاسی کاری مانع از تصویب آن شده اند.

بیشتر نمایندگان جمهوری‌خواه و گروهی از سناتورهای دموکرات به این طرح رای منفی دادند.

نظرسنجی‌ها بیانگر موافقت ۸۰ درصد از مردم آمریکا با تشدید تدابیر اتخاذ شده برای بررسی سوءپیشینه خریداران سلاح است.

با این حال میزان موافقت مردم با سخت تر کردن قوانین مالکیت سلاح از ۵۸ درصد در ماه ژانویه به ۴۸ درصد در ماه جاری کاهش یافته است.

باراک اوباما همچنین لابی طرفداران مالکیت سلاح را به دروغگویی و ارعاب سناتورها متهم کرد.

انجمن ملی اسلحه آمریکا که بزرگ‌ترین لابی طرفدار مالکیت سلاح است با استقبال از رای منفی سنا اعلام کرد: "همان طور که قبلا گفته بودیم، گسترش بررسی سوءپیشینه افراد در نمایشگاه‌ها و در دیگر رخدادها به کاهش خشونت با سلاح و حفاظت از فرزندان ما در مدارس کمک نمی کند."

علاوه بر سناتور تومی که از ارائه دهندگان طرح شکست خورده بود، جان مک کین، سوزان کالینز و مارک کرک از دیگر جمهوری‌خواهان سنا بودند که به این محدودیت‌ها رای مثبت دادند.

از میان چهار سناتور دموکراتی که به این طرح رای منفی دادند، کرسی سه نفر در انتخابات میان دوره ای سال آینده به رای گذاشته می‌شود.

علاوه بر سناتور تومی که از ارائه دهندگان طرح شکست خورده بود، جان مک کین، سوزان کالینز و مارک کرک از دیگر جمهوری‌خواهان سنا بودند که به این محدودیت‌ها رای مثبت دادند.

مطالب مرتبط