اخوان المسلمین مصر خواستار اخراج 'قضات زمان مبارک' شد

حسنی مبارک در دادگاه
Image caption تظاهرکنندگان خواستار برکناری قضات منصوب شده در زمان حسنی مبارک شده اند

طرفداران اخوان المسلمین مصر خواسته اند تمامی قضات زمان حسنی مبارک برکنار شوند.

به دعوت گروه اسلامگرای اخوان المسلمین، روز جمعه، ٣٠ فروردین (١٩ آوریل)، چند هزار نفر در برابر ساختمان دیوان عالی این کشور تجمع کردند و از دولت خواستند تا قضاتی را که در زمان حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق به سمت های خود منصوب شده بودند از سمت های قضایی برکنار کند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات همچنین خواستار محاکمه "مقامات فاسد" دولت و کارمندانی شدند که، به گفته آنان، در کشته شدن شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراضی علیه حسنی مبارک دست داشته اند.

تظاهرکنندگان پلاکاردهایی نیز در دست داشتند که در آنها، از دولت خواسته شده بود وزیر دادگستری را برکنار کند و برنامه ای را برای "پاکسازی رسانه های گروهی و قوه قضاییه" به اجرا بگذارد.

محمد مرسی، رئیس جمهور مصر، عضو حزب آزادی و عدالت، وابسته به اخوان المسلمین است.

هنگام برگزاری تظاهرات روز جمعه، شمار قابل توجهی از ماموران امنیتی در محوطه پشت ساختمان دیوان عالی مستقر شده بودند تا با اغتشاش احتمالی در جریان تظاهرات مقابله کنند.

تظاهرکنندگان گفتند که از مجلس شورا - مجلس اعلای پارلمان مصر - خواهند خواست تا قانونی را جهت "تقویت استقلال قوه قضاییه و پاکسازی دولت از مقامات فاسد و مسئولین کشتار انقلابیون" تصویب کند.

به گزارش خبرگزاری مصری خاورمیانه، چند حزب و گروه دیگر سیاسی از جمله حزب عمران و توسعه وابسته به گروه اسلامگرای جماعت اسلامیه به دعوت اخوان المسلمین پاسخ مثبت داده و در تظاهرت شرکت کرده بودند اما بسیاری دیگر از گروه های سیاسی در این تظاهرات حضوری نداشتند.

مطالب مرتبط