اعتراضات در بحرین به برگزاری مسابقات فرمول یک ادامه دارد

هزاران مخالف دولت در بحرین با مسدود کردن یکی از بزرگراه‌های اصلی آن کشور در مخالفت با برگزاری مسابقات فرمول یک دست به اعتراض زدند.

قرار است این مسابقات روز یکشنبه ۲۱ آوریل در بحرین برگزار شود.

این اعتراضات به درخواست الوفاق، از گروه‌های اصلی مخالف در بحرین سازماندهی شده است.

برخی از مخالفان با حمل پلاکاردهایی که بر روی آن شعار "بر روی خون ما مسابقه ندهید" نوشته شده بود، مخالفت خود را با برگزاری این مسابقات اعلام کردند.

فعالان مخالف به دلیل وضعیت حقوق بشر در بحرین خواستار لغو برگزاری مسابقات شده اند.

این مسابقات اولین بار در سال ۲۰۰۴ در بحرین برگزار شد، اما دو سال پیش و در پی تخریب میدان لوءلوء که برای معترضان آن کشور جنبه نمادین داشت، برگزاری این مسابقات لغو شد.

سال گذشته این مسابقات تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد، اما در جریان اعتراضات، یکی از معترضان به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

اما امروز فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی و مدیریت مسابقات فرمول یک در بیانیه مشترکی اعلام کردند که این مسابقات باید براساس برنامه ریزی از قبل تعیین شده، برگزار شود.

روز گذشته هم پلیس ضد شورش بحرین تلاش کرد با گاز اشک آور معترضان را که شعار"مسابقه شما یک جنایت است" و "نه به مسابقه فرمول یک" را سرداده بودند، متفرق کند.

اعتراضات سیاسی در بحرین از فوریه دو سال پیش و با تجمع معترضان در یکی از میدان‌های شهر منامه، پایتخت، آغاز شد.

معترضان از خاندان حکومتی آل خلیفه خواستند تا دست به اصلاحات سیاسی بزند و نظام مشروطه سلطنتی برقرار کرده و با فساد مبارزه کند.

به دنبال تشدید ناآرامی ها، نیروهای امنیتی به سرکوب گسترده مخالفان روی آوردند که در جریان آن بیش از سی نفر کشته شدند.

مطالب مرتبط