قانون حق ازدواج همجنسگرایان در فرانسه تصویب شد

شادمانی هواداران حق ازدواج همجنسگرایان
Image caption این تصمیم در پی مباحثاتی تفرقه انگیز و چند تظاهرات بزرگ گرفته می شود

فرانسه با تصویب قانون حق ازدواج همجنسگرایان به چهاردهمین کشوری بدل شده است که چنین تصمیمی می گیرد.

این لایحه که همچنین حق پذیرش فرزندخوانده توسط زوج های همجنس را به رسمیت می شناسد با ۳۲۱ رای در مقابل ۲۲۵ رای در پارلمان به تصویب رسید.

این تصمیم در پی مباحثاتی تفرقه انگیز که با بعضی از بزرگترین تظاهرات ها در سال های اخیر در فرانسه همراه بود گرفته می شود.

صدها نفر از مخالفان این قانون روز سه شنبه در برابر ساختمان پارلمان در مرکز پاریس تجمع کردند.

رهبر شناخته شده ترین گروه مخالف ازدواج همجنسگرایان قول داد با این تصمیم مبارزه کند.

فریجی بارژو یک کمدین که از نام مستعار خود استفاده می کند به هوادارانش گفت: "به آنها نشان خواهیم داد که مساله تمام نشده. من جدا از رئیس جمهور می خواهم مساله را به همه پرسی بگذارد."

در داخل پارلمان هم دو مخالف سعی کردند پارچه نوشته ای را باز کنند اما پلیس آنها را از ساختمان بیرون راند.

هزاران مامور مسلح پلیس مجهز به آب پاش های قوی در نزدیکی پارلمان مستقر شده بودند تا با خشونت های احتمالی - از نوعی که در تظاهرات های قبلی روی داده بود - مقابله کند.

هرچند تظاهرات مخالفان در گذشته عمدتا مسالمت آمیز بوده است اما درگیری هایی روی داده که به عناصر راست افراطی نسبت داده می شود.

نظرسنجی ها حاکیست که اکثریت کوچکی از مردم فرانسه از ازدواج همجنسگرایان حمایت می کنند اما بررسی ها حاکیست که شمار حامیان حق پذیرش فرزندخواندگی برای این گروه کمتر است.

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه این قانون را در راس برنامه اصلاحات اجتماعی خود قرار داده بود.

این قانون اکنون باید از سد چالش های احتمالی در شورای قانون اساسی بگذرد و بعد به امضای آقای اولاند خواهد رسید.

'نسیم شادی'

مخالفان این قانون از جمله حزب "یو ام پی" سعی خواهند کرد این شورا را قانع کنند که ازدواج همجنسگرایان با قانون اساسی در تغایر است.

با این حال تحلیلگران می گویند که بعید است این شورا قانون تازه را لغو کند.

کریستیان تابیرا وزیر دادگستری فرانسه گفت که اولین ازدواج ها در ماه ژوئن انجام خواهد شد.

او در پارلمان گفت: "ما معتقدیم که اولین ازدواج ها قشنگ خواهد بود و نسیم شادی می آورد و کسانی که امروز با آن مخالفند مسلما تحت تاثیر شادی زوج های تازه و خانواده های آنها قرار خواهند گرفت."

کریستیان فریزر خبرنگار بی بی سی در پاریس می گوید برخی استدلال می کنند که این مهم ترین اصلاح اجتماعی در فرانسه از زمان لغو مجازات اعدام در سال ۱۹۸۱ است.

در پی تصویب قانون مشابهی در هفته گذشته در نیوزلاند، اکنون فرانسه چهاردهمین کشوری است که آن را آزاد می کند.

هم اکنون نه کشور در اروپا – به احتساب فرانسه – اجازه ازدواج همجنسگرایان را می دهند. کشورهای اسکاندیناوی، هلند، پرتغال و اسپانیا پیش از این به این جمع پیوسته بودند.

فرآیند قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان همچنین در پارلمان بریتانیا در جریان است.

اما این قانون بیش از حد انتظار در فرانسه با مخالفت روبرو شده؛ کشوری که تصور می شد کلیسای کاتولیک تا حدود زیادی نفوذ خود را در آن از دست داده است.

به گفته پلیس در ماه ژانویه ۳۴۰ هزار نفر در تظاهراتی در پاریس علیه این طرح شرکت کردند که یکی از بزرگترین تجمع ها طی چند دهه در فرانسه بود. سازمان دهندگان شمار آنها را ۸۰۰ هزار نفر رقم زدند.

از آن زمان هر دو طرف بارها تظاهرات کرده اند.

مخالفان که مورد حمایت کلیسای کاتولیک و احزاب محافظه کار مخالف هستند می گویند که فرانسه قوانینی برای "پیوند مدنی" همجنسگرایان دارد و تعمیم حق ازدواج به آنها به این نهاد مهم اجتماعی لطمه می زند.

مطالب مرتبط