نشست 'دوستان سوریه' در استانبول آغاز شد

Image caption معاذ الخطیب، رهبر ائتلاف ملی سوریه هفته گذشته با وزیر خارجه ترکیه دیدار کرد

نشست مخالفان حکومت سوریه و کشورهای اصلی حامی آنها، برای گفتگو درباره چگونگی برخورد با بحران سوریه در استانبول آغاز شده است.

وزرای امور خارجه کشورهای مخالف حکومت بشار اسد راه‌های کمک به مخالفان را در این نشست بررسی خواهند کرد.

مخالفان حکومت سوریه امیدوارند که ١١ کشور اصلی عضو گروه "دوستان سوریه" پشتیبانی‌های خود را افزایش دهند و از جمله سلاح در اختیار مخالفان بگذارند.

گروه دوستان سوریه، که ایالات متحده آمریکا، قدرت‌های اروپایی و چندین کشور عرب همچون عربستان سعودی و قطر، از جمله کشورهای عضو آن هستند، تا کنون نتوانسته به استراتژی واحدی برای مواجهه با بحران سوریه دست یابد.

به رغم فشارهای مخالفان برای دریافت پشتیبانی نظامی و کمک‌های تسلیحاتی، احتمال نمی‌رود که گروه دوستان سوریه در نشست امروز به یک تغییر استراتژی چشمگیر دست بزند.

Image caption خشونت‌ها در سوریه، که دو سال پیش و با سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز علیه حکومت آغاز شد، اینک به جنگی داخلی بدل شده

خشونت‌ها در سوریه، که دو سال پیش و با سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز علیه حکومت آغاز شد، اینک به جنگی داخلی بدل شده، بیش از ٧٠ هزار کشته بر جای گذاشته است.

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده، هفته گذشته به سناتورهای آمریکایی اطمینان خاطر داد که دولت آمریکا در پی یافتن راه حلی سازنده برای برون‌رفت از بحران است و در این زمینه محتاطانه عمل می‌کند.

قدرت‌گیری فزاینده اسلام‌گرایان افراطی در میان مخالفان اسد به نگرانی‌هایی درباره فرجام درگیری‌ها انجامیده است. جبهه نصرت، که به تازگی آشکارا وابستگی خود به القاعده را اعلام کرده، عمده‌ترین گروه اسلام‌گرای درگیر در بحران سوریه است.

با گذشت بیش از دو سال از آغاز اعتراضات علیه بشار اسد و وخامت بحران سوریه نشانه‌ای از پایان درگیری‌ها دیده نمی‌شود. درگیری میان مخالفان مسلح و نیروهای دولتی در سوریه ادامه دارد و جامعه جهانی نیز نتوانسته راه حلی برای خروج از بحران بیابد.

شکست سازمان ملل متحد در پایان بخشیدن به بحران باعث شد که اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه این سازمان در امور سوریه، از سمت خود استعفا دهد. البته آقای ابراهیمی پذیرفته که سه ماه دیگر در این پست باقی بماند.

پیش از او کوفی عنان، دبیر کل پیشین سازمان ملل، با ناکامی در یافتن راه حلی برای بحران از سمت خود استعفا کرده بود.

مطالب مرتبط