رونق بازار تسلیحاتی آمریکا به خاطر 'تهدید ایران'

چاک هیگل
Image caption چاک هیگل در گذشته رابطه پرتنشی با طرفداران اسرائیل در واشنگتن داشته

در آستانه نخستین سفر چاک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده به خاورمیانه، بازار فروش تسلیحات آمریکا در منطقه رونق تازه‌ای گرفته است.

گزارش‌ها حاکیست که قراردادهای فروش ۱۰ میلیارد دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی آمریکا به اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی احتمالا طی این سفر نهایی خواهد شد.

آقای هیگل روز شنبه عازم اسرائیل می‌شود تا با موشه یعلون، وزیر دفاع و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیدار کند. اردن، مصر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی مقاصد بعدی او خواهد بود.

قرار است که آمریکا ۲۶ فروند جت اف ۱۶، به ارزش تقریبی پنج میلیارد دلار را در اختیار امارات قرار دهد. گفته می‌شود که این هواپیما‌ها به موشک‌های ضد رادار پیشرفته‌ مجهز خواهند بود، موشک‌هایی که عربستان سعودی نیز از آن برخوردار خواهد شد.

در این میان، اسرائیل پیشرفته‌ترین تسلیحات را دریافت خواهد کرد تا بر اساس خط مشی سنتی واشنگتن، برتری نظامی‌اش بر کشورهای عرب حفظ شود.

قرار است که بزرگ‌ترین متحد منطقه‌ای واشنگتن تعدادی هواپیمای وی ۲۲ آسپری، مشهوربه عقاب ماهیگیر نیز دریافت کند.

این هواپیما که تا به حال در انحصار ارتش آمریکا قرار داشته است، مانند هلیکوپتر از زمین بلند می‌شود، اما به سرعت هواپیما پرواز می‌کند.

گزارش‌ها حاکیست که چند فروند هواپیمای کی سی ۱۳۵ هم به اسرائیل داده خواهد شد، هواپیمای سوخت رسان دوربردی که می‌تواند قدرت تهاجم هوایی اسرائیل علیه اهدافی مانند مراکز اتمی ایران را تقویت کند.

با این وجود، مقام‌های آمریکایی تاکید کرد‌اند که تقویت توان نظامی استراتژیک اسرائیل به معنای دادن چراغ سبز حمله به ایران نیست.

Image caption آمریکا هر سال حدود ۲۰۰ میلیون دلار به سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین کمک می‌کند

انتظار می‌رود که وزیر دفاع ایالات متحده در سفرش به اسرائیل بر ادامه خط مشی تحریم و مذاکره با ایران تاکید کند.

'اولویت، ایران و سوریه'

برنامه اتمی ایران و جنگ داخلی سوریه از اولویت‌های گفتگوهای چاک هیگل با مقام‌های اسرائیلی اعلام شده است.

مایکل آیزنستات، کار‌شناس ارشد موسسه مطالعات خاورنزدیک واشنگتن به بی‌بی سی فارسی می‌گوید: 'ایالات متحده می‌خواهد اطمینان حاصل کند که اسرائیل به تنهایی علیه ایران اقدامی نخواهد کرد که منافع آمریکا را به خطر بیاندازد. همین طور علیه سوریه، در مورد حمله به زرادخانه تسلیحات شیمیایی سوریه یا در مورد ارسال تسلیحات به مخالفان حکومت.'

رابطه رهبران آمریکا و اسرائیل در پی سفر چند هفته پیش باراک اوباما به اسرائیل، گرم‌تر شده است.

کسری بودجه کلانی که دولت آقای اوباما با آن مواجه است، بر کمک‌های نظامی بلاعوض به اسرائیل تاثیری نگذاشته، به خصوص در عرصه دفاع موشکی.

باراک اوباما یک ماه پیش در بدو ورود به اسرائیل در حوالی فرودگاه تل آویو، از یک چیز بازدید کرده بود: سپر دفاع هوایی کوتاه برد گنبد آهنین.

اسرائیل از این سیستم برای ره گیری و نابود کردن راکت‌های گروه‌های حماس و حزب الله لبنان استفاده می‌کند.

پنتاگون برای سال مالی آینده، بیش از۲۲۰ میلیون دلار از کنگره برای گسترش این سپر موشکی درخواست کرده است. این رقم امسال ۲۱۱ میلیون دلار بود.

این در حالیست که پنتاگون باید در ظرف یک دهه آینده حداقل ۵۰۰ میلیارد دلار از هزینه‌هایش کم کند.

با این وجود، حدود ۱۰۰ میلیون دلار دیگر هم برای طرح‌های دیگر دفاع هوایی اسرائیل درخواست شده است، پروژه‌های مشترکی مانند «پیکان» که سپر دفاع موشکی دوربرد اسرائیل است و علیه موشک شهاب سه ایران کاربرد دارد.

دولت باراک اوباما تقویت نظامی اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی را در جهت مقابله با آنچه تهدید ایران می‌خواند انجام می‌دهد، اقدامی که رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه را گرم‌تر و فروش صنایع نظامی آمریکا را هم پر رونق‌تر خواهد کرد.