نهادهای امنیتی آمریکا آماده بازجویی از جوهر سارنایف هستند

Image caption جوهر سارنایف در اثر تیراندازی در ناحیه پا و گردن آسیب دیده و پیش از بازداشت خون زیادی از دست داده بود

یک واحد ویژه ماموران امنیتی آمریکایی آماده بازجویی از جوهر سارنایف، فرد مظنون به بمبگذاری در مسابه دو ماراتون شهر بوستون است.

جوهر سارنایف که ١٩ سال سن دارد، جمعه شب توسط پلیس بازداشت شد.

تیمورلنگ، برادر بزرگتر او، پیشتر در عملیات تعقیب و گریز توسط پلیس کشته شده بود.

جوهر سارنایف که به شدت مجروح است، در یک بیمارستان تحت نظر ماموران مسلح قرار دارد.

دوال پتریک، فرماندار ایالت ماساچوست آمریکا، گفته است جوهر سارنایف هنوز قادر به تکلم نیست.

واحد ویژه موسوم به "گروه بازجویی بازداشتیان ارزشمند" که توسط ماموران آژانسهای امنیتی آمریکا تشکیل شده است، در بیمارستان آماده تحویل گرفتن آقای سارنایف برای بازجویی است.

بر اساس گزارشهای رسیده از شهر بوستون، جوهر سارنایف در اثر تیراندازی در ناحیه پا و گردن آسیب دیده و پیش از بازداشت خون زیادی از دست داده بود.

گروه‌های حقوق بشری از تصمیم دولت آمریکا مبنی بر آغاز بازجویی از آقای سارنایف بدون این که او را از حقوق تضمین شده قانونی خود مطلع کنند، انتقاد کرده اند.

طبق قانون، باید به افراد مظنون گفته شود که آنها از حق اختیار وکیل و همچنین حق اختیار سکوت در قبال پرسشهای بازجویان برخوردار هستند.

با این حال، برخی افراد تندرو، از جمله دو سناتور برجسته آمریکایی، اصرار دارند که باید با جوهر سارنایف بمانند یک "دشمن متخاصم" رفتار کرد و بدین ترتیب حقوق رسمی شناخته شده برای متهمان را در خصوص او رعایت نکرد.

تیمورلنگ سارنایف که ٢٦ سال سن داشت و برادر کوچکترش جوهر که در سن ١٩ سالگی دانشجوی سال دوم رشته پزشکی بود چچن تبار بوده و بیش از ده سال در آمریکا سکونت داشتند.

والدین آن دو که اکنون در جمهوری داغستان روسیه زندگی می کنند می گویند فرزندان آنها بی گناه بوده و پلیس آمریکا تلاش دارد حمله به مسابقه دو ماراتن که سه کشته بر جای گذاشت را به آن‌ها نسبت دهد.

مطالب مرتبط