بریتانیا خواستار لغو تحریم تسلیحاتی مخالفان اسد شد

ائتلاف ملی مخالفان در سوریه در جریان نشست موسوم به "دوستان سوریه" که در ترکیه برگزار شد، با انتشار بیانیه‌ای ضمن رد هرگونه عمل تروریستی، گفته‌اند که از تسلیحات شیمیایی استفاده نمی کنند و اجازه نمی دهند که سلاحی به دست تندروها بیفتد.

در همین حال ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا گفته است که این بیانیه تمامی خواسته های جامعه بین الملل را برای حمایت از این ائتلاف شامل می شود.

آقای هیگ افزوده که بار دیگر با کشورهای اتحادیه اروپا درباره لغو تحریم تسلیحاتی اعمال شده علیه مخالفان دولت سوریه مذاکره خواهد کرد.

در حالی که بریتانیا و فرانسه خواستار مسلح کردن مخالفان رژیم بشار اسد هستند، آمریکا از بیم آن که این تسلیحات بدست تندروهای اسلام گرا بیفتد، با این طرح مخالف است.

اما جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در این نشست از دو برابر شدن میزان کمک‌های غیر نظامی آمریکا به مخالفان سوری خبر داد.

آقای کری گفت که افزایش کمک‌های غیر نظامی آمریکا، نشانگر تاکید این کشور بر یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان تنش‌ها در سوریه است.

میزان کمک‌های غیرنظامی آمریکا ۱۲۳ میلیون دلار ذکر شده است.

کل کمک‌های غیرنظامی آمریکا به مخالفان و گروه‌های مدنی سوری به ۲۵۰ میلیون دلار می رسد.

تلاش ها برای مسلح کردن مخالفان

Image caption جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در این نشست از دو برابر شدن میزان کمک‌های غیر نظامی آمریکا به مخالفان سوری خبر داد

به گفته ژیار گل خبرنگار بی بی سی فارسی در استانبول، تلاش نمایندگان مخالفان دولت سوریه و برخی از کشورهای عربی از جمله عربستان و قطر برای متقاعد کردن آمریکا و کشورهای اروپایی برای کمک تسلیحاتی و نظامی با شکست روبرو شد.

مخالفین دولت سوریه خواهان حمله نظامی دولتهای غربی به سکوهای پرتاب موشکهای اسکاد حکومت سوریه و اعمال ممنوعیت پرواز هواپیماهای نظامی در شمال و جنوب سوریه بودند، تا دولت موقت سوریه اداره این مناطق را در دست گیرد، اما تلاش آنها در این مورد به نتیجه نرسید.

یکی از نمایندگان سوریه در نشست "دوستان سوریه" به خبر نگار بی بی سی فارسی گفت: "آنها هم اکنون از کشورهای عربی کمک تسلیحاتی دریافت می کنند، اگر کشورهای غربی هم با کمک تسلیحاتی به آنها موافقت کنند، این باعث می شود تا این کمک ها جنبه رسمی پیدا کند".

ابتدا قرار بود گفتگوها در دو جلسه بر گزار شود. اما اختلاف دیدگاه بین کشورهای عربی و غربی، همچنین اختلاف میان نمایندگان مخالفان دولت سوریه با هم، گفتگوها را به چهار جلسه کشاند که تا نیمه های شب گذشته ادامه داشت.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا، اصرار داشت که در جلسه روز یکشنبه (۲۰ آوریل) تصمیمی گرفته شود و وزیران امورخارجه با یک صدا جلسه را ترک کنند.

بسیاری از کشورهای غربی بر خلاف عربستان سعودی و قطر مخالف کمک تسلیحاتی بودند.

آقای کری در کنفرانس خبری دیشب به همراه رهبر ائتلاف ملی سوریه و وزیر امورخارجه ترکیه گفت که بایستی به موازات بیانیه سال ۲۰۱۲ ژنو، به دنبال راه حلی سیاسی بود.

بیانیه ژنو از طرفین خواسته بود آتش بس اعلام کنند، یک دولت انتقالی تشکیل دهند و انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری برگزار شود.

احمد داوود اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه، نیز گفته های آقای کری را تائید کرد.

به نظر می رسد موضع تند ترکیه در قبال حکومت سوریه کمی تعدیل شده است، چرا که ترکیه پیش از این خواهان کمک تسلیحاتی به مخالفان بود.

دولت ترکیه عملگراست و به نظر می رسد قدرت گرفتن گروهای تندرو جهادی و سلفی ها در سوریه، مقام های ترکیه را هم نگران حکومت پس از بشار اسد کرده است.

بیانیه دیشب گروه دوستان سوریه بسیار به موضع روسیه که بر بیانیه ژنو تاکید داشت نزدیکتر شده است. شاید اگر گروه دوستان سوریه بتوانند روسیه را همراه کنند، امید به یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحران کنونی سوریه بیشتر باشد

اغتشاش در اردوگاه پناهجویان

Image caption در حال حاضر حدود ۱۵۰ هزار پناهجوی سوری در اردوگاه زعتری بسرمی برند

پلیس اردن ۸ پناهنده سوری را به ظن آن که در ایجاد اغتشاش در یکی از اردوگاه‌های پناهجویان در نزدیکی مرز سوریه دست داشتند، دستگیر کرده است.

روز جمعه گذشته (۱۹ آوریل) حدود یکصد پناهجو به سوی پلیس که مانع خروج آنها از این اردوگاه شدند، سنگ پرتاب کردند.

بر اساس گزارش های دریافتی در جریان این درگیری ها، ده مأمور پلیس مجروح شدند.

در حال حاضر حدود یکصد و پنجاه هزار پناهجوی سوری در اردوگاه زعتری بسر می برند.

خبرنگار بی بی سی در اردن وضعیت پناهجویان در این اردوگاه را وخیم توصیف کرده است.

مطالب مرتبط