مذاکرات ترکیه و اسرائیل بر سر پرداخت غرامت

Image caption حمله اسرائیل به کشتی‌ حامل کمک‌های بشردوستانه ترکیه باعث کشته شدن شماری از فعالان شد

هیاتی اسرائیلی که به ترکیه سفر کرده با مقام‌های آن کشور در مورد پرداخت غرامت به قربانیان حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی های حامل کمک های امدادی به نوار غزه مذاکراتی انجام داده است.

حمله نیروهای اسرائیلی به کشتی های حامل کمک های بشردوستانه ترکیه که در سال ۲۰۱۰ میلادی به قصد شکستن محاصره نوار غزه عازم این منطقه بودند، به کشته و مجروح شدن شماری از فعالان منجر شد.

این حمله که با واکنش منفی جامعه جهانی روبه‌رو شد، به تیرگی روابط دو کشور ترکیه و اسرائیل منجر شد.

اسرائیل ماه گذشته رسما از این حمله عذرخواهی کرد.

گفته شده که در پی فشارهای باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، رهبران اسرائیل سرانجام تصمیم گرفتند از ترکیه عذرخواهی کنند.

آمریکا که هر دو کشور ترکیه و اسرائیل از متحدان نزدیکش هستند همواره برای بهبود روابط دو کشور تلاش کرده است.

به گفته وکلای خانواده قربانیان انتظار می رود پرداخت غرامت به قربانیان حمله اسرائیل و برداشتن محدودیت های اعمال شده بر غزه از جمله موضوعات اصلی مورد مذاکره دو کشور باشد.

بولنت آریج، معاون نخست وزیر ترکیه که ریاست هیات آن کشور را در مذاکرات برعهده دارد، هشدار داده در صورتی که خانواده های قربانیان توافق بدست آمده را نپذیرند، این توافق اجرایی نخواهد بود.

ناظران با اشاره به این که نخست وزیران هر دو کشور مستقیما در این مسئله دخیل هستند، درباره نتایج مذاکرات ابراز خوشبینی کرده اند.

باوجود آن که مذاکراتی برای پرداخت غرامت به قربانیان این حادثه در جریان است، اما فعالان طرفدار فلسطینیان در ترکیه تاکید کرده‌اند که قصد ندارند دادخواستی را که علیه ۴ مقام نظامی ارشد اسرائیل به دلیل این حمله ارائه داده اند، پس بگیرند.

برخی از تحلیلگران معتقدند ترکیه احتمالا از این موضوع به عنوان اهرمی علیه اسرائیل در مذاکرات مربوط به پرداخت غرامت استفاده خواهد کرد.

در همین حال معاون نخست وزیر ترکیه گفته است که اگر اسرائیل حاضر به پرداخت غرامت شود، از دادخواست ارائه شده علیه اسرائیل باید صرفنظر شود.

مذاکره بین مقام‌های ترکیه و اسرائیل یک روز پس از آن صورت می گیرد که جان کری، وزیر خارجه آمریکا از رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه خواسته تا سفرش به نوار غزه را که قرار است در پایان ماه آینده میلادی انجام شود، به تاخیر بیندازد.

مطالب مرتبط