اسرائیل: اجازه نمی‌دهیم تسلیحات پیشرفته به دست حزب الله و پیکارجویان بیفتد

Image caption سپر دفاعی موشکی اسرائیل، موسوم به "گنبد آهنین" در حیفا مستقر شده است

موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، تلویحا تایید کرده که اسرائیل مسئول حمله به یک کاروان تسلیحاتی در سوریه در ماه ژانویه گذشته بوده است.

آقای یعلون گفته است که اسرائیل برای جلوگیری از رسیدن تسلیحات پیشرفته به پیکارجویان وارد عمل شد.

وزیر دفاع اسرائیل که در کنفرانسی خبری مشترک با چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا صحبت می کرد، تاکید کرد که اسرائیل اجازه نمی دهد "تسلیحات پیشرفته" به دست حزب الله و یا سایرپیکارجویان بیفتد.

آقای یعلون افزود: "زمانی که آنها از این خط قرمز عبور کردند، ما وارد عمل شدیم."

اسرائیل در آن زمان از هر گونه اظهار نظری در باره این حادثه خودداری کرد.

در ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن سال گذشته) مقامات سوری از حمله به یک مرکز نظامی در نزدیکی دمشق، پایتخت خبر دادند. در آن زمان مقامات امنیتی منطقه ای اسرائیل را مسئول این حمل دانستند.

به گفته یکی از مقامات آمریکا، این حمله هوایی در منطقه ای درحومه دمشق صورت گرفت و هدف آن خودروهای حامل موشک های زمین به هوا بود که به گفته اسرائیل قرار بود به حزب الله تحویل داده شود.

این مقام آمریکایی همچنین از بمباران یک مرکز نظامی که ظن آن می رفت که محل نگهداری تسلیحات شیمیایی باشد، خبر داد.

آقای یعلون در بخش دیگری از صحبت های امروز خود گفت که انتقال تسلیحات شیمیایی سوری به پیکارجویان به معنای عبور از "خط قرمز" است.

در بیانیه ای که ستاد فرماندهی مشترک ارتش آزاد سوریه در آن زمان درباره این حمله منتشر کرد از سرتیپ حسن شاطری، عضو نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، به عنوان یکی از کشته شدگان حمله اسرائیل به یک کاروان تسلیحاتی که از سوریه راهی لبنان بود، نام برد.

در این بیانیه همچنین گفته شده بود که علاوه بر سرتیپ شاطری، افراد دیگری نیز همراه او در این حمله کشته شدند، اما هویت آنان را مشخص نکرد.

مطالب مرتبط